Élet+Stílus hvg.hu/MTI 2022. augusztus. 31. 17:29

Diana tragédiáját nem lehet elfelejteni – 25 éve történt a halálos autóbaleset

Huszonöt éve, 1997. augusztus 31-én vesztette életét autóbalesetben Diana hercegné, Károly brit trónörökös volt felesége. Diana személyisége és tragédiája azóta is foglalkoztatja a közvéleményt.

AFP / ANTONIO COTRIM

Egyik napról a másikra a világ legtöbbet fényképezett nőjévé vált Lady Diana, miután 1981-ben feleségül ment a londoni Szent Pál-székesegyházban Károly walesi herceghez.  A korábban gyermekgondozóként dolgozó Diana természetes kedvességével, érzékenységével, empátiájával, szépségével és felvállalt sebezhetőségével azonnal meghódította a brit alattvalók és az egész világ szívét - nem véletlenül nevezték “a nép hercegnőjének”. Gyakorlatilag azonnal kultusz épült köré, amely 25 évvel a halála után sem akar megkopni. Sőt, mintha az idő csak erősítené a Diana-mítoszt és az iránta érzett rajongást: a Diana életével foglalkozó játék- és dokumentumfilmek, könyvek, újságcikkek, Instagram-oldalak mennyisége folyamatosan nő.

Rendőrök állnak az autóbaleset helyszínén, a párizsi Alma-alagút bejáratánál 1997. augusztus 31-én.
AFP / JACK GUEZ

A Diana körüli mítoszok kiépülésének különböző állomásai voltak, és a nyilvánosság előtt megélt 16 éve alatt meglehetősen összetett kép alakult ki róla, így sokan találtak kapcsolódást hozzá. Alig 20 évesen ő volt a megtestesült ártatlanság, aztán ő lett a tökéletes anya, aki mindent megad a fiainak még a palota rideg falai között is. A mind inkább darabjaira hulló házasságával párhuzamosan pedig erős áldozat lett, aki a saját sebezhetőségét az elesettek szolgálatába állította; olyan emberek mellé állt, akik egészen addig a királyi udvar radarja alatt voltak, legyen szó AIDS-betegekről vagy hajléktalanokról. Éppen ezért, mikor a párizsi Alma-alagútban történt autóbalesetben életét vesztette, halála sokkolta, gyakorlatilag hiszterizálta a tömegeket.

Diana hercegné haláláról és temetéséről szóló brit címlapok
AFP / JOHNNY EGGITT

Addigra már mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy Diana magánélete, legfőképpen a házassága boldogtalan volt. Diana szenvedett a királyi családot gúzsba kötő merev szabályoktól, hagyományoktól, viszonya feszültté vált anyósával, II. Erzsébet királynővel. Károly herceg az esküvő után is fenntartotta viszonyát titkos, majd egyre kevésbé titkos szerelmével, Camilla Parker Bowlesszal, akit 2005-ben feleségül is vett. A sértett és megalázott hercegnénél 1984 után, gyerekei megszületését követően depressziós tünetek, kóros evési rohamok (bulimia) jelentkeztek, többször öngyilkosságot is megkísérelt.

Elszállítják a Mercedes roncsait, amellyel Diana hercegné, Dodi Fayed egyiptomi milliomos, Diana testőre és az autót vezető sofőr, Henri Paul autóbalesetet szenvedtek. A tragédiát egyedül a testőr Trevor Rees-Jones élte túl, de ő azt állította, hogy nem emlékszik semmire a történtekből.
AFP / PIERRE BOUSSEL

A hercegi pár házassága 15 év után, 1996 augusztusában ért véget. Diana az előző évben a brit monarchiát alapjaiban megrázó, híres-hírhedt interjút adott a BBC műsorában, amelyben a válófélben lévő hercegné nyíltan megkérdőjelezte Károly alkalmasságát az uralkodásra, házasságát kissé zsúfoltnak nevezte a harmadik fél miatt, de beszélt az evészavaráról is. Az interjúról, melyben Diana kiteregette a monarchia szennyesét, később kiderült, hogy Diana megtévesztésén alapult. A riporter csalás árán szedte rá a hercegnét a vallomásra: hamis iratokkal támasztotta alá, hogy a királyi család összeesküdött ellene. A riporter egyértelműen rájátszott Diana félelmeire, aminek valószínűleg szerepe volt abban, hogy az interjúalany annyira kitárulkozó volt. Diana testvére, Charles Spencer később azt sejtette, hogy van összefüggés a botrányos interjú és a hercegné halála között, noha ez soha nem nyert bizonyítást.

Gyászolók csokrai Londonban
AFP / GERRY PENNY

Bár a riporter, Martin Bashir tisztességtelen eszközökkel vette rá a hercegnét az interjúra, az is elmondható ugyanakkor, hogy Diana kifejezetten jól bánt a rá irányuló médiafigyelemmel. Egyik életrajzírója, Tina Brown szerint a hercegnének volt egy hatodik érzéke, amely mindig jelezte neki, hogy kamerák figyelik, még akkor is, ha nem látta azokat. A média általi fokozott érdeklődés segített neki abban, hogy kialakítsa a saját nyilvános imázsát – mégpedig úgy, hogy abba a királyi családnak ne nagyon legyen beleszólása. Az emlegetett BBC-interjúval érzelmileg a maga oldalára állította az embereket a Károllyal, illetve az egész intézménnyel folytatott harcában, és nyilvánosan szembe ment II. Erzsébet, a royálokra vonatkozó „nincs panaszkodás és nincs magyarázkodás” elvével.

Milliók búcsúztatták Londonban és a tévé képernyője előtt is a hercegnét
AFP / JOEL SAGET

Diana a válás után elvesztette az Ő Királyi Felsége címet, de megtarthatta a walesi hercegnő titulust. Ezt követően is minden lépését paparazzik követték, és 1997. augusztus 31-én éjszaka is a sajtó szenzációra éhes munkatársai elől menekült barátjával, az egyiptomi milliomos Dodi Fayeddel, amikor autójuk egy párizsi híd aluljárójába csapódott. Fayed és a sofőr a helyszínen életüket vesztették, a biztonsági övet nem használó Diana a kórházban halt bele sérüléseibe. A hercegné temetésén több millióan vettek részt, a szertartás tévéközvetítését becslések szerint két és félmilliárd ember nézte világszerte.

II. Erzsébet királynő a Szent Jakab-palotánál veszi át a búcsúzók csokrait
AFP / THOMAS COEX

A rajongók, alattvalók a Szent Jakab-palotánál róhatták le kegyeletüket, II. Erzsébet királynő is itt fogadta a Dianától búcsúzók virágcsokrait 1997. szeptember 5-én. Több mint egymillió virágcsokrot hagytak a gyászoló tömegek a Kensington-palotnánál is. Dodi Fayed édesapja, a Harrods áruház tulajdonosa, Mohamed Al-Fayed a gyász jeleként, egészen a temetés utánig lekapcsoltatta a 11 ezer égőből álló világítást a Harrods épületén. A gyászszertartás szeptember 6-án a Westminster apátságban volt, majd a hercegnét a Spencerek althorpi birtokán, a hatalmas kastélypark tavának közepén, egy kis szigeten helyezték örök nyugalomra.

Diana koporsója a Westminster apátságban
AFP / JOHN STILLWELL

Diana halála a születőben lévő internetes újságírás egyik első, kiemelkedően fontos és meghatározó eseménye volt. Akkoriban Angliában még csak néhány országos lapnak és csupán egy regionális újságnak volt online változata; a BBC News nem sokkal a hercegné tragédiája előtt, 1997 elején próbálta ki először az online tudósítás műfaját a választásokkor. Lady Diana halálakor az internetet használók körében ismét fokozott érdeklődés mutatkozott az online híradás iránt, a BBC News így megint létrehozott egy ideiglenes weboldalt az események közvetítésére. Nem sokkal később, 1997 végén elindult a BBC állandó hírportálja.

Diana testvére, Charles Spencer, Harry herceg és Károly herceg búcsúzik a hercegnétől
AFP / GERRY PENNY

2008-ban a londoni felsőbíróság esküdtszéke a hivatalos vizsgálat eredményétől eltérően nem balesetnek, hanem gondatlanságból elkövetett emberölésnek minősítette Diana halálát, amelyért a kocsit üldöző paparazzikat (9 fotós követte motorkerékpáron Diana és Dodi Mercedesét) és az alkoholos befolyás alatt vezető sofőrt tették felelőssé. Az összeesküvés-elméletek hívei - élükön Mohamed Al-Fayeddel - szerint azonban Diana merénylet áldozata lett, amelyet a brit titkosszolgálat a királyi család utasítására szervezett meg, akár azért, mert a hercegné volt férje útjában állt, akár azért, mert tartottak attól, hogy a házassági terveket szövögető Dodi személyében muszlim kerülhetett volna túl közel a trónhoz. Időről időre az az újra meg újra megcáfolt hír is felröppen, hogy Diana a baleset idején már terhes volt.

Emléktárgyak Diana arcképével ellátva
AFP / PAUL VICENTE

Lady Diana élete és halála körülményei iránt 25 év után sem lankad az érdeklődés, könyvet írt korábban inasa és vélt szeretője is. A hercegné számtalan alkotást ihletett, Elton John a temetésén előadott Candle in the Wind című dala akkor minden idők legkelendőbb kislemeze lett; de született róla regény és zenemű, színházi előadás. Londonban szökőkút őrzi emlékét a Hyde parkban. Stephen Frears rendező A királynő című filmje a halála utáni feszültségekkel és érzelmekkel teli hétről szól. 2020-ban online, virtuális múzeum nyílt, ahol ezernél több tárgy mutatja be interaktív környezetben a hercegné életét. A hercegné alakja feltűnik a Netflix brit királyi családról szóló A korona című sorozatában, és nemrég került a mozikba a Spencer című film is, amelyben Kristen Stewart személyesíti meg Dianát abban az időszakban, amikor eldöntötte, hogy elválik férjétől. Nem rég kelt el egy árverésen 650 ezer fontért (315 millió forintért) az a fekete Ford Escort is, amelyet Diana használt és maga is vezetett 1985 és 1988 között.

A baleset másnapján Párizsban is sok rajongó összegyűlt az alagútnál leróni kegyeletét. Az itteni teret később Dianáról nevezték el.
AFP / JOEL SAGET

A párizsi Alma-alagútnál egy tér őrzi Diana emlékét a Szajna közelében. Diana hercegné története és élete iránt nemcsak a saját nemzedéke, de az Y és a Z generáció is fokozottan érdeklődik. A sebzett, de erős nőt jeleníti meg Diana a mai húszas-harmincas fiatal nők számára, mivel ma már személye úgy jelenik meg a mainstream médiában, mint egykoron a kényes, intim kérdésekről nyíltan beszélni merő nő és feleség, aki egyszerre volt áldozata a patriarchális sajtónak és a konzervatív királyi családnak. A feminizmus mártírja lett anélkül, hogy a női jogok harcosának tartotta volna magát.

Diana szobrát avatják fel fiai 2021-ben a Kensington palota kertjében
AFP / DOMINIC LIPINSKI

Diana emléke még sokáig nem fog feledésbe merülni, erről fiai is gondoskodnak. Vilmos herceg az ő eljegyzési gyűrűjével jegyezte el Katalin hercegnét annak idején, másodszülött kislányuk megkapta a Diana nevet is. Harry és Vilmos tavaly, anyjuk születésének hatvanadik évfordulóján állíttatott szobrot Diana egykori londoni rezidenciája, a Kensington-palota parkjának nyilvánosan látogatható részében. Azt mondták, így ismerik el édesanyjuk az Egyesült Királyságra és a világra tett pozitív hatását. Diana fiai a saját vagyonukból finanszírozták az emlékmű felállítását, olyan támogatók segítségével, mint a hercegné egykori jóbarátja, Elton John és annak férje, David Furnish.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?