Élet+Stílus hvg.hu 2022. augusztus. 26. 14:55

Ahol a nők szófogadása tényleg elvárás – előkerült egy videó az egyik titokzatos amerikai vallási közösségről

Teljes alárendeltséget vártak el a nőktől a People of Praise kötelékében. Ennek a vallási szervezetnek a tagja az amerikai legfelső bíróság egyik főbírója.

A People of Praise elnevezésű vallási közösség Amy Coney Barrett (képünkön) főbírói kinevezése idején került a reflektorfénybe – már amennyire egy, a titokzatosságot nagyra tartó közösség esetében ez lehetséges. Barrett ugyanis – aki nemrég a főbírói szavazatát adta ahhoz a döntéshez, amely visszavonta az amerikai nők abortuszhoz való alkotmányos jogát – tagja ennek a szervezetnek. A People of Praise-nek olyan konzervatív nézetei vannak, hogy már az ultrakonzervatív jelzőt is kiérdemelte.

Ezt most alátámasztja egy olyan videó, amely a közösség megalakulásának az 50 éves évfordulóját ünneplő eseményről készült, és amely megerősíti, hogy a szervezetben elvárták, hogy a nők szót fogadjanak és alárendeljék magukat a férfiaknak.

A videóban egy interjú látható a People of Praise alapítójának a feleségével, Dorothy Ranaghannel, aki elmondta, hogy az elején a női követőik rendszeresen elsírták magukat, amikor a szófogadásról, illetve a férfiak és a nők szerepeiről szóló tanításokat hallgatták. A vallási közösség hite szerint a férfiak isteni elrendeltetése, hogy a családok fejei legyenek, és a nők felett rendelkezzenek. Ranaghan felidézte, hogy eleinte sok nő napszemüveget viselt állandóan a folyamatos sírás miatt. A közönség és az interjú készítője is nevetett, amikor hozzátette, hogy „aztán minden jól alakult”.

A videót egy anonim forrás osztotta meg a Guardiannel.

A People of Praise (magyarra talán a dicsőítés népeként lehetne fordítani) nem egyház, hanem egy vallási közösség, amelynek az úgynevezett karizmatikus mozgalom ágyazott meg, és amelyben különösen fontos szerep jut a Szentléleknek – innen a karizma, amely a Szentlélek ajándéka.

A People of Praise csaknem ötvenéves múltra tekint vissza, 1971-ben alapították South Bendben, Indiana államban. Jelenleg mintegy 22 közösség tartozik hozzá Észak-Amerikában.

A közösségről, illetve Amy Coney Barrett szerepéről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

Vajon „Isten keze" elér-e a Legfelsőbb Bíróságig?

Amy Coney Barrett főbírói jelölésével reflektorfénybe került egy egészen mostanáig kevéssé ismert, titokzatos vallási közösség, ezzel együtt pedig a kérdés, hogy a hit pontosan milyen mozgatórugóként működhet egy ember szakmai döntéseiben. Különösen, ha az a szakma alkotmánybírósági kérdésekre keresi a választ.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: