Élet+Stílus hvg.hu 2022. augusztus. 10. 14:19

Egy 70 évvel ezelőtti lincselés, amelynek a szálait még ma sem tudják elvarrni

Nem emel vádat a Mississippi-i esküdtszék Carolyn Bryant Donham ellen, aki feltehetően közvetett résztvevője volt a 14 éves Emmett Till brutális meggyilkolásának 1955-ben. Az afroamerikai fiút a fiatal fehér nő azzal vádolta, hogy „kikezdett” vele. A fiú nem sokkal később halott volt.

Emmett Till fontos szereplője a történelemnek, mégpedig halálának körülményei miatt. A fiú 14 éves volt, amikor 1955 nyarán meglátogatta a Mississippi állambeli Moneyban élő rokonait. Carolyn Bryant Donham ekkor 21 éves volt, és egy kisboltban dolgozott, ahol Till állítólag „kikezdett” a fiatal fehér nővel – Donham elmondása szerint legalábbis ez történt. A nő férje és sógora ez után megkereste, és brutálisan meggyilkolta a fiút, testét pedig a folyóba dobták. Az eset a polgárjogi mozgalom elindulásának egyik katalizátora volt.

Emmett Till anyja fia meglincselése után ragaszkodott a nyitott koporsós temetéshez, hogy mindenki láthassa a gyilkosai kegyetlenségének jeleit. A vádlottakat, Roy Bryantet és JW Milamet a csak fehér esküdtekből álló esküdtszék felmentette. A férfiak később beismerték ugyan bűnösségüket egy interjúban, de sosem kellett újra bíróság elé állniuk. Ma már egyikük sem él, azonban a nő, aki azt állította, hogy Till „kikezdett” vele, igen, Carolyn Bryant Donham most 87 éves. Róla döntött most az esküdtszék.

Végül azonban nem emeltek ellene vádat emberkereskedelem és gyilkosság gyanújával, mivel az esküdtek szerint az ellene szóló bizonyíték hiányos, és az is valószínűtlen, hogy valaha vádat fognak emelni ellene a közel hét évtizede történt gyilkosság okán – írja a BBC. A helyi kerületi ügyész kijelentette, hogy az esküdtszék hét órányi vallomást hallgatott meg nyomozóktól és tanúktól egyaránt, és úgy határoztak, hogy nincs elegendő bizonyíték a nő elleni vádemeléshez.

Emmett Till unokatestvére szerint a döntés „sajnálatos, de várható volt”.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.