Élet+Stílus HVG 2022. augusztus. 03. 13:03

Elment a tudós, aki felvetette: a járvány talán a Föld kísérlete, hogy megvédje magát az embertől

A 103 éves korában meghalt James Lovelock nevéhez fűződik a Gaia-elmélet megalkotása.

Az ember a biodiverzitás pusztításával és a fosszilis energiahordozók felhasználásával okozott klímaváltozással öngyilkos módon mindent elkövet azért, hogy tönkretegye a Földet, azaz Gaiát, így aztán elképzelhető, a koronavírus-járvány talán a Föld kísérlete arra, hogy megvédje magát az embertől. A múlt héten meghalt James Lovelock tavaly novemberben vetette fel ezt az elképzelést egy cikkében.

Lovelock volt az, aki előállt a Gaia-elmélettel: úgy gondolta, hogy a Föld összes élő és élettelen része egy megaorganizmust alkot, amelyet azok önszabályozó együttműködése tart egyensúlyban. A tudományos szaklapok sokáig nem voltak hajlandók írásokat közölni a Gaia-elméletről, Lovelockot sokan kinevették, ma már azonban tudósok ezrei állapították meg, hogy a bolygónk „egyetlen önszabályozó mechanizmusként viselkedik, amely fizikai, kémiai, biológiai és emberi komponensekből áll”.

De ő volt az, aki megágyazott a krionika kifejlődésének is, miután az ötvenes években sejtek, majd állatok lefagyasztásával és újraélesztésével próbálkozott. A londoni szmogot kutatva figyelt fel a klór-fluor-karbonokra (CFC), amelyeket hűtőközegként és hajtógázként használtak, és amelyek azonban káros hatást gyakorolnak az ózonrétegre. És a hatvanas években ő volt, aki kijelentette, hogy a Marson nem lehet élet, mert a légköre szinte teljesen homogén.

Lovelock kései munkássága során azt próbálta megértetni, hogy az emberek felborították Gaia egyensúlyi állapotát. Figyelmeztetett arra is, hogy a bolygó persze alkalmazkodhat a felmelegedéshez, „csak” az emberiség számára lesz végzetes.

James Lovelockról a teljes cikkünket az e heti HVG-ben, illetve a hvg360-on olvashatják.

HVG