Élet+Stílus hvg.hu 2022. július. 06. 14:00

Beperelik a TikTokot a fojtogató kihívásban meghalt kislányok szülei

Egy nyolc- és egy kilencéves kislány halt meg tavaly a TikTok önfojtogató kihívása miatt – az áldozatok szülei kedden indították a pert a videós platform ellen, mivel szerintük gyerekeik haláláért az alkalmazás veszélyes algoritmusa okolható.

A TikTokon elterjedt úgynevezett „blackout challenge” arra buzdítja a felhasználókat, hogy eszméletvesztésig fojtogassák önmagukat – ennek a kihívásnak esett áldozatául a nyolcéves Lalani Erika Renee Walton, valamint a kilencéves Arriani Jaileen Arroyo.

A texasi Lalani Erika Renne Walton a nyolcadik születésnapjára kapta a mobiltelefonját 2021 áprilisában, ezután pedig gyorsan a TikTok-videók függőjévé vált, valamint magáról is gyakran posztolt táncolós és éneklős videókat annak reményében, hogy népszerűségre tesz szert a platformon. Walton 2021. július 15-én vesztette életét, halálának közvetlen oka a „blackout challenge”, vagyis önmaga fojtogatása volt a rendőrség szerint. A családja már korábban észrevett sérüléseket a lány nyakán, aki azok tudta nélkül ekkor már próbálgatta a TikTok kihívását – számol be a tragikus esetről a Guardian.

A halála napján Lalani órákat töltött videók és posztok nézésével, a keresések alapján pedig azt gondolta, hogy a blackout challenge videóinak a posztolásával híres lehet. „Lalani ekkor nyolcéves volt, és nem mérte fel és értette annak veszélyeit, amire a TikTok biztatta” – mondja ki a kereset.

A per másik áldozata a kilencéves wisconsini Arriani Jaileen Arroyo, aki hétévesen kapott okostelefont, a TikTokot pedig naponta többször használta, majd fokozatosan rögeszméjévé vált a táncos videók posztolása. 2021 januárjában a gyerek családja a kihívás egy áldozatára hívta fel a figyelmét, de Arriani biztosította őket, hogy nem fog részt venni a veszélyes videózásban, azonban 2021. február 26-án az ötéves öccse talált rá – a lány ekkor már nem lélegzett. Kórházba szállították, de életét nem tudták megmenteni.

A kereset alapján a „TikTok egyértelműen tudta, hogy a halálos blackout challenge terjed az alkalmazáson, az algoritmusuk pedig kifejezetten a gyerekeknek mutatta azt, köztük azoknak is, akik meghaltak”. A per egy listányi panaszt tartalmaz, beleértve az alkalmazás algoritmusát, amely káros tartalmakat helyez előtérbe, kiskorúakat enged a felhasználói közé, valamint nem figyelmezteti a felhasználókat, vagy a gyámjukat arra, hogy az app függőséget okoz.

A két kislány szüleit az úgynevezett Social Media Victims Law Center (SMVLC) jogvédő szervezet képviseli, amely kifejezetten olyan gyerekek eseteire szakosodott, akik a közösségi médiának estek áldozatául. A családok egyelőre meg nem határozott mennyiségű kártérítést követelnek, valamint kérvényezték, hogy a tárgyalás Kaliforniában legyen.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.