Élet+Stílus hvg.hu 2022. március. 26. 12:22

Vidnyánszkyék titokban lecserélték az Uránia igazgatóját egy fideszes politikusra

Az Uránia mozi tavaly került át a Színház- és Filmművészeti Egyetemet is tulajdonló kuratóriumhoz. A vezetőváltásról semmilyen közleményt nem adtak ki.

Csendben, a nyilvánosság teljes kizárása mellett igazgatócsere történt az Uránia Nemzeti Filmszínház élén: Elekes Botond ügyvezető igazgatót nemrég Óvári Gyula váltotta – vette észre a Népszava, noha a vezetőváltásról semmilyen hivatalos közleményt vagy kishírt sem adott ki a fenntartó. Óvári Gyula fideszes önkormányzati képviselő a hatodik kerületben.

Óvári neve nem először bukkan fel kormányközeli filmes berkekben: a fideszes városvezetés idején ő volt a Tarlós István önkormányzata alá tartozó Budapest Film ügyvezetője. Ebben az időszakban volt a Budapest Film igazgatóságának elnöke az a Lajos Tamás producer, aki tagja a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) kormány által elrendelt „modellváltását” lebonyolító Színház- és Filmművészetért Alapítvány (SZFA) kuratóriumának is – emlékeztet a Népszava. Óvári emellett a Nemzeti Filmintézet kisjátékfilmes döntőbizottságának is tagja.

A Vidnyánszky Attila által vezetett SZFA volt az, amely az Uránia vezetőváltásáról dönthetett, ugyanis a „modellváltás” után a kormány az alapítvány birtokába adta a mozit is. A vezetőváltást nem indokolta meg az alapítvány, azonban a Népszava elérte az SZFA titkárát, Dr. Szitás Pétert, a szlovákiai Összefogás politikusát, aki elmondta: a cél az volt, hogy az Uránia „az eddiginél sokkal markánsabb módon kapcsolódjon be az SZFE életébe és mindennapi működésébe”.

Az Uránia eddigi igazgatóját, Elekes Botondot egyébként szintén a Fidesz-érában, 2015-ben nevezték ki, és mindvégig nyereségesen üzemeltette a mozit.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.