Domány András
Szerzőnk Domány András

Egy új törvényjavaslat gondoskodik arról, hogy politikusok és kormánytisztviselők is beülhessenek az egyetemi kuratóriumokba, de előírja nekik a közbeszerzést.

A hvg.hu beszámolt róla, hogy a szerda éjjel benyújtott törvényjavaslatok alapján a magyar felsőoktatási intézmények nagy része alapítványi fenntartásba kerül, és arról is, hogy ezeket nagyon eltérő mértékben látják el vagyonnal. Ez továbbra is így van, de a csütörtöki újabb tervezet néhány kiegészítést tesz.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem megkapja a Nemzeti Filmszínház Nonprofit Kft. (az Uránia mozi) 15 millió forintos állami üzletrészét, a budai Millenáris Parkot és intézményeit működtető Millenáris Alapítvány, amely az egyetemekhez hasonló közérdekű vagyonkezelő, a Nagymező utcai Thália Színház ingatlanjait és 4 millió forintos üzletrészét.

A Miskolci Egyetem 20%-os tulajdonosa lesz az Ózdi Acélműveknek, továbbá átadják neki a Csanyik-völgyi volt tüdőszanatórium épületét. Itt egy „minden igényt kielégítő idősek otthona jöhet létre”, ahol nemcsak a gyógytornász, egészségügyi szervező, ápoló szakos és a szociális munka és szociológia szakos hallgatók, hanem a mérnöki, informatikai szakokon tanulók is eltölthetik majd szakmai gyakorlatukat.

Több törvényt módosítanak annak érdekében, hogy az egyetemeket fenntartó alapítványok jól fizetett kuratóriumaiba és felügyelőbizottságaiba országgyűlési és önkormányzati képviselők, polgármesterek, köztisztviselők, vezető kormánytisztviselők is beülhessenek. Törlik az összeférhetetlenségi szabályokat.

Előírják viszont a közbeszerzést, amit eddig sokan hiányoltak. A mostani törvény a közérdekű alapítványokat felmenti, de ezt most törlik. Az indoklás szerint az ilyen intézmények beszerzéseinek „nyilvános és átlátható lebonyolítása olyan kiemelt közérdek, amelynek biztosítására indokolt a közbeszerzési kötelezettség meghatározása”.

A törvényjavaslat az összes átalakított intézményt átsorolja a magánegyetemek közé, államiként az eleve külön kezelt Nemzeti Közszolgálati Egyetemen kívül csak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az  Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem marad meg. Minden intézménynél külön megerősítik, hogy „az alapítói jogok teljes körének gyakorlására” az alapítvány kuratóriumát lehet kijelölni, amelyet a miniszter nevez ki, de később már ő sem (egy másik kormány más elképzelésekkel induló minisztere sem) válthatja le. Ezeket az államilag kinevezett irányító testületekkel működő, a vagyonjuttatások ellenére kisebb-nagyobb mértékben továbbra is az állami költségvetésből fenntartott intézményeket Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az indoklásban így nevezi: „a mindenkori kormányzattól független magánjogi szereplők”.

Hirdetés