Vándor Éva
Szerzőnk Vándor Éva

De vajon magával rántja-e a monarchiát is? Miután bírói döntés adott zöld utat a polgári pernek, amelyben András hercegnek egy fiatalkorú lánnyal szembeni szexuális zaklatás miatt kellene felelnie, nemcsak a yorki herceg opciói fogytak el, hanem a királynőé is, ami a fia védelmét illeti. Andrásra hosszú és kínos jogi küzdelem vár, ami Jeffrey Epstein és Ghislaine Maxwell áldozatainak esély lehet az elégtételre, a Buckingham-palotából nézve viszont beárnyékolja majd a 95 éves királynó trónra lépésének 70 éves jubileumát. És az egész királyi családot. Más kérdés, hogy András herceget sokkal könnyebb kiradírozni a családból, mint a királynő szívéből.

Ha van interjú, amelynek nem tett jót az idő múlása, az András herceg BBC-nek adott, szinte minden mozzanatában kínos és gyötrelmes interjúja, amelyben megpróbálta tisztázni a már jó ideje vállalhatatlan kapcsolatát a pedofil bűncselekmények miatt elítélt Jeffrey Epsteinnel. Az igazi gyötrelmek azonban még csak most várnak András hercegre, aki egyelőre semmilyen módon sem fog tudni kibújni vagy jól kijönni abból a polgári perből, amely még idén elindulhat ellene, és amelyben egy fiatalkorú – Virginia Giuffre – szexuális zaklatásának a vádja miatt kell bíróság elé állnia.

A brit királyi családnak – a Cégnek, ahogy sokatmondóan nevezik magukat – a botrányok kezelésében nagy rutinja van, válások, megcsalások, pénzügyi viták, kínos interjúk terén hatékonyan hárították már eddig is a villámokat, az az árnyék azonban, amelyet András herceg és Jeffrey Epstein barátsága vet rájuk, nem igazán olyan jellegű, mint ami beleférne egy családi szappanoperába: az emberkereskedelem és a a fiatalkorú lányok szexuális kihasználása nem az a téma, amelyet méltóságteljes hallgatással el lehetne törölni.

EYEPRESS NEWS / EYEPRESS VIA AFP

A monarchia belső törvényei András herceget, akárcsak Harry herceget, egyfajta utódlási pótalkatrésznek tekintik, megfosztva őket attól a világos, eleve elrendelt életcéltól, amit a közvetlen trónöröklés jelent, és amellyek Károlynak, illetve Vilmosnak kell együtt élnie. Számukra marad az útkeresés, amiben viszont ott van az eltévelyedés veszélye.

Megint csak a monarchia működési logikáját alapul véve, minden eltévelyedés veszélyt jelent a királyság jövőjére nézve, márpedig ha a túlélésük a tét, a Windsorok kíméletlenek tudnak lenni. Ezt megtapasztalta Harry herceg is a Megxit után, és most – a végsőkig halogatott döntés nyomán – András hercegnek is egy új, udvari védőháló nélküli élettel kell megbarátkoznia. Az intézményi biztonsági kötelek elszakítása az intézmény túlélésének a záloga – ez a logika húzódott meg a mögött, hogy néhány órával a bírói döntés után a Buckingham-palota közleményt adott ki arról, hogy II. Erzsébet jóváhagyásával András herceg lemondott a katonai rangjairól, királyi mecénásként sem tevékenykedik tovább, és persze továbbra sem vállal nyilvános szereplést, a perben pedig magánemberként védekezik. András innentől kezdve az őkirályi fensége (HRH) megszólítást sem használja – ezt már a BBC tette hozzá udvari forrásokra hivatkozva.

A palotából érkező közlemények egyébként sem terjengősek, de az András herceg deroyalizálásáról szóló bejelentés kifejezetten szűkszavú lett, alig 42 szóban közölték, hogy lényegében ellökik maguktól a család fekete bárányát.

Ahogy a New York Times véleménycikke fogalmaz: egy potenciális szexuális bűnöző képe nem mutat jók a jubileumi porceláncsészéken. András herceg nem csak az ő királyi fensége megszólítást veszítette el, hanem a lehetőséget és megtiszteltetést is, hogy integessen majd a Buckingham-palota erkélyéről az anyja 70 éves uralkodói jubileumán. Persze a yorki herceg aggodalmainak a listáján most sokkal magasabb helyet foglal el az igyekezet, hogy valamilyen módon elhitesse a bírósággal, hogy nem szexuális bűnöző.

Mi jöhet ez után?

A yorki herceg opciói igencsak megfogyatkoztak az után, hogy a New York-i bíró nem volt hajlandó elutasítani a Virginia Giuffre által ellene indított perfelvételt. András ügyvédi csapata választhatja a peren kívüli megegyzést – a felelősség beismerése nélkül –, ami megspórolná a hercegnek a bírósági tárgyalás megaláztatását, pénzben viszont sokba kerülne, és neki épp pénzügyi gondjai vannak. Ezt az opciót áthúzhatja Giuffre, aki nemcsak pénzt, hanem elégtételt is akar, vagyis ragaszkodhat a tárgyaláshoz. András választhatja azt is, hogy megtagadja az együttműködést, ekkor a bíróság alapból Giuffre javára ítélhet, ami megint csak megalázó végkifejlet lenne a hercegre nézve. Vagy együttműködhet, ami nagy nyilvánosság előtti vallomástétellel járhat, márpedig András herceg a BBC-interjú alapján nem az a dörzsölt nyilatkozó. Vagyis, bármelyik opciót választják is, sem András herceg, sem a monarchia nem fog tudni jól kijönni belőle.

Anya szeme fénye

CENTRAL PRESS / AFP

Bár a Buckingham-palotából érkező nyilatkozat keménynek tűnhet, az András herceggel szigorúbb fellépést szorgalmazók szerint megkésett volt, amire viszont létezhet egy családi jellegű magyarázat. Az András herceg és Jeffrey Epstein kapcsolatáról könyvet író Nigel Cawthorne szerint nem véletlenül emlegetik András herceget a királynő kedvenc gyerekeként (a különleges kapcsolatuk még A korona alkotóit is megihlette). A szerző szerint az anyai kivételezés annak tudható be, hogy Károly herceg és Anna hercegnő, illetve András herceg születése között hosszú idő, tíz év telt el, és miközben az első két gyereke születése után Erzsébetnek a trónra kerülés megpróbáltatásaival kellett megbirkóznia, András megszületésekor már beleszokott a szerepbe, és maradt ideje megélni az anyaságot.

Egy másik királyi életrajzíró, Penny Junor szerint András, majd később a negyedik gyerek, Eduárd megszületésekor a királynő már sokkal magabiztosabb volt anyaként is, és ez a kisebb gyerekeivel való kapcsolatára is hatással volt. Velük sokkal lazább, sokkal anyaibb a kapcsolata, mint a legidősebb Károllyal. Életében először megvolt a luxusa, hogy élvezze az anyaságot. Ezzel magyarázzák azt is, hogy amikor András idősebb lett, ezzel együtt pedig arrogánsabb, egyre több „ügye” lett, és egyre bonyolultabb szerelmi élete, az anyja szeretetére és kényeztetéseire ugyanúgy számíthatott.

Junor a királynő András herceg iránti odaadását némi önostorozással is magyarázza, Erzsébet szerinte részben magát okolja a második fia botlásaiért vagy arrogáns megnyilvánulásaiért is, a dolgozó anyák bűntudata kapcsol be nála.

A királynő Károllyal és Andrással az oldalán 2019-ben. Itt még együtt a család
ALBERT NIEBOER / ROYAL PRESS EUROPE / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP

A királynő – noha Andrásnak az elmúlt években mind hátrébb kellett vonulnia a reflektorfényből a Jeffrey Epsteinhez fűződő kapcsolata miatt – anyaként végig igyekezett támogatni a fiát, akit kitettek ugyan a Buckingham-palotában található irodájából, de menedékre talált a királyi család balmorali kastélyában.

A királynő András iránti elfogultságában ugyanakkor nem osztozik a család többi tagja, nem véletlen, hogy a brit sajtó szerint a sorban első és második trónörökös, Károly és Vilmos szorgalmazta a leginkább a család teljes elhatárolódását a yorki hercegtől. Károly trónra lépésével pedig feltehetően teljesen a partvonalra szorul majd az egykori ő királyi fensége.

Noha a bírósági tárgyalás még előtte van, András hercegnek már jó ideje el kellene számolnia néhány kellemetlen ténnyel, de eddig ahányszor megpróbálkozott ezzel, csak rosszul jött ki belőle, lásd a BBC-nek adott interjúját. A börtönben 2019-ben öngyilkosságot elkövető Jeffrey Epsteint 1999-ben mutatta be András hercegnek a barátja, Ghislaine Maxwell, Epstein jelenleg bíróság előtt álló szeretője és tettestársa. 2000-ben mind a hárman felbukkantak Donald Trump Mar-a-Lagó-i klubjában. 2001-ben történtek azok a szexuális visszaélések, amelyekkel az akkor 17, most 38 éves Virginia Giuffre vádolja a herceget.

András herceg Windsorban és Sandringhamben is vendégül látta Epsteint és Maxwellt, sőt a lánya 18. születésnapjára is meghívta őket, miközben a floridai rendőrség már letartóztatási parancsot adott ki a milliárdos ellen. 2010-ben annak a tudatában szállt meg Epstein New York-i házában, hogy a milliárdos már megjárta a börtönt fiatalkorúak prostituálása miatt – erről a látogatásról készült egy közös fotó is róluk, amint a Central Parkban sétálnak, a képes bizonyíték birtokában pedig az akkor még létező News of the World című lap Andy herceg és a pedo címmel hozhatta le a sztorit. András herceg megszállt Epstein meztelen nők és lányok fotóival teli floridai házában is. És annak ellenére, hogy András herceg állítja, nem emlékszik, hogy találkozott volna Giuffréval, ott van róluk a közös fotó, amely feltehetően Maxwell londoni házában készült.

AFP / EYEPRESS NEWS

Giuffre vádjairól a bíróság fog dönteni, de az Epsteinhez és Maxwellhez fűződő kapcsolata a bírósági döntéstől függetlenül stigmaként kíséri majd András herceget, és nem úgy tűnik, mintha ezekkel a kellemetlen tényekkel érdemben le tudna számolni.

András herceg a mostani állás szerint kilencedik a trónöröklés sorban, ami talán még épp akkora távolság, hogy ne rántsa magával az egész monarchiát, de elég közeli ahhoz, hogy megtépázza a legitimitását folyamatosan bizonyítani próbáló királyi család hírnevét. A 2019-es BBC-interjúja után a nyilvános szereplésektől visszavonult, a szervezetek, amelyeknél mecénási szerepet töltött be, igyekeztek elhatárolódni tőle, és miután a New York-i bíróság zöld utat adott a tárgyalásnak Giuffre vádjai alapján, veteránok követelték, hogy a királynő fossza meg a katonai címeitől. Ez megtörtént, de a történet már túl van azon a ponton, hogy András herceg hírnevének a rehabilitálására bármi esély legyen. Viszont esély nyílik arra, hogy az áldozatoknak igazságot szolgáltassanak. András hercegnek pedig még mindig ott van a lehetősége, hogy elmondja az igazat.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.