Élet+Stílus hvg.hu 2021. augusztus. 10. 09:30

Van egy olimpiai táblázat, amelyen Magyarország a tizedik helyen végzett

A BBC elkészítette a tokiói olimpia alternatív éremtáblázatát.

Tokió 2020
Friss cikkek a témában

Talán nincs semmi meglepő abban, hogy az olimpiai éremtáblázatot a legnagyobb országok uralták: minden négy évben ugyanaz a néhány ország – az Egyesült Államok, Kína, Oroszország – végez az élen. Ez így történt idén is: az Egyesült Államok összesen 113 érmet szerzett, ebből 39 aranyat, Kína lett a második, Oroszország a harmadik.

A 15. helyen végzett Magyarország az olimpiai éremtáblázaton

6 aranyat, 7 ezüstöt és 7 bronzot szereztek a magyar sportolók. Az éremtáblázat élén az Egyesült Államok végzett, az utolsó napon megelőzve Kínát.

Szakértők szerint a lakosságszámnak fontos szerepe van a teljesítmény alakulásában, hiszen minél nagyobb csoportból válnak ki a sportolók, annál nagyobb az esély, hogy kiemelkedőt nyújtsanak. A BBC két példát hoz fel ennek illusztrálására:

  • Luxemburg lakossága 633,622. 12 sportolót küldtek az olimpiára hét sportágban, és nem nyertek érmet.
  • Az Egyesült Államok a világ harmadik legnépesebb országa, 613 sportolója volt Tokióban 35 sportágban, és minden más országnál több érmet nyertek.

Vannak ugyanakkor országok, amelyek a lakosságarányosan túlteljesítenek, a BBC ezért az ő teljesítményüket figyelembe véve készített egy alternatív éremtáblázatot. A hivatalos táblázaton Magyarország a 15. helyen végzett hat arannyal, hét ezüsttel és hét bronzzal. A BBC táblázatán viszont, amely a lakosságszámot is figyelembe vette, ez az eredmény a 10. helyre volt elég. Itt egyébként San Marino végzett az élen, és Bermuda, illetve a Bahamák került még fel a dobogóra:

  1. San Marino
  2. Bermuda
  3. Bahamák
  4. Új-Zéland
  5. Jamaica
  6. Szlovénia
  7. Fidzsi
  8. Grúzia
  9. Hollandia
  10. Magyarország
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?