Szerintük az esti csevegés terápiás hatással bír.
Egy spanyol falu, az 1400 fős Algar polgármestere világörökségi státuszt kérne az egyik hagyományukra, az esti, szabadtéri beszélgetésekre – írja a The Guardian.
A charlas al fresco Spanyolországban nyári, esti rituálénak számít: ahogy enyhül a hőség, az emberek kiülnek egy kis csevegésre a székeikkel az utcára.
José Carlos Sánchez polgármester szerint a hagyomány a közösségi média ellentéte és jót tesz a mentális egészségnek. "A cél az, hogy megvédjük ezt az évszázados szokást a közösségi média és a televízió fenyegető veszélyétől – mondta, és hozzátette: a szomszédokkal való csevegés pont a közösségi média ellentéte, mert ez a személyes beszélgetésekről szól. Sánchez tehát nemrégiben indítványozta, hogy a hagyomány felkerüljön a világörökségi listára, bízva abban, hogy a nápolyi pizzakészítés művészete vagy a finn szaunakultúra mellett az ő hagyományuk is elférne.
Sánchez elmondta, már nem olyan a tradíció, mint régen, de szeretnének visszatérni ahhoz, hogy mindenki az ajtaja előtt beszélgessen a szabadban, ahelyett, hogy görgetné a Facebookot vagy tévézne az otthonában. Rávilágított arra is, hogy amíg az emberek kint ülnek, addig sem mennek a klímaberendezéseik, így a hagyomány energiatakarékos is.
Az esti csevegések pozitív mentális hatással vannak, hiszen a magány ellen dolgoznak. "A lakók kijönnek az utcára, és ahelyett, hogy úgy éreznék, egyedül vannak, egyfajta terápiás ülésen vesznek részt. Megosztják a történeteiket, a problémáikat, a szomszédok pedig próbálnak segíteni" – mondta.
A falu lakói örömmel fogadták a státusz iránti kérelmet. A polgármester most arra vár, hogy kiderüljön, mi a jelentkezés következő lépése, de számít rá, hogy a kérelme útja hosszú lesz, akár évekig is eltarthat, mire elfogadják vagy elutasítják.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: