Egyre magasabbak a csúcshőmérsékletek, hetekkel korábban kell szüretelni, mint a középkorban. A pezsgőborok nagy győztesei a dolognak, a fogyasztók nem feltétlen.
Kiemelkedően magas csúcshőmérsékletet hozott a klímaváltozás az elmúlt 30 évben, így nem csupán hamarabb kell szüretelni a szőlőket Európában, de sok helyen más fajtákat kell termeszteni ahhoz, hogy jó bor készülhessen – írja az Economist. A szüretelés idejét 1354 óta vizsgálják, a középkori összehasonlításból pedig kiderül, hogy mára akár két héttel is hamarabb kell leszedni ugyanazon szőlőfajtákat, mint egykoron.
A kontinens hűvösebb területein mára sokkal gyümölcsösebb borokat tudnak készíteni a hosszabb és melegebb nyár miatt. Németországban például a rizlingekhez használt fehér szőlő helyett sok helyen átálltak a melegszerető vörösekre, az esős Nagy-Britannia pedig a pezsgőborok hazájává vált a klímaváltozás miatt, felvéve a versenyt a francia pezsgőtermeléssel.
Míg az enyhébb klímáknak jót tett a meleg, Spanyolország, Franciaország és Olaszország kevésbé örül a változásnak. Az érés idején érkező kánikulák több cukrot és kevesebb savasságot biztosítanak a boroknak, alapvetően megváltoztatva azok ízvilágát.
Az Economist szerint nemcsak a milyensége, de a mennyisége is változik a boroknak a klímaváltozás miatt. A nyári melegeket több helyen áprilisi fagy előzte meg, Franciaország egyes régióiban a tőkék 90 százaléka megsemmisült, becslések szerint kétmilliárd eurós kiesést okozva. A hőmérsékletingadozás miatt a kontinens szőlőinek 51 százaléka veszélynek van kitéve, Amerikában viszont ez az arány csak 7 százalék.
Szakértők szerint az óceán másik oldalán sokkal hőtűrőbb és jobban alkalmazkodó szőlőket tartanak, amelyek így ellen tudnak állni a klímaváltozásnak. Észak-Amerika ráadásul más, földrajzi előnyökkel is bír: azzal, hogy nincsenek kelet-nyugati irányú hegységek a földrészen, könnyebben keveredik a sarkvidéki hideg és az egyenlítői meleg levegő, kiegyensúlyozottabb hőmérsékleteket biztosítva. Ahhoz tehát, hogy Európa továbbra is kiemelkedő borokat tudjon gyártani, rugalmasabban alkalmazkodó szőlőfajtákra lenne szükség, ha már a hegyeket nem lehet lebontani.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Saját emojit kérnek a rozébornak az olaszok
Felbontották a kutatók a világűrt megjárt borokat, fontos megállapításra jutottak
És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más
Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.