Eperjes Károly rendezi a Nemzeti Filmintézet támogatásával azt a filmet, amely az AVH által a szerzetesrendek, az egyházi, keresztény közösségek ellen intézett brutális támadásról szól.
Több mint hetven éve, 1950. június 8-áról 9-ére virradóan, egyetlen éjszaka alatt, sok ezer embert hurcoltak el erőszakkal a kolostorokból, rendházakból. Voltak, akiket börtönbe, másokat internálóhelyekre, a sztálinvárosi építkezésekre vittek. Nem sokkal később, egyetlen tollvonással – négyet leszámítva – az összes magyarországi szerzetesrendet betiltották, felszámolták, és minden értéküktől megfosztották. A magyarországi kereszténység legsötétebb időszakáról, a rendszerváltás után számtalan tudományos, hitéleti kutatás, visszaemlékezés, személyes beszámoló, dokumentumfilm, kisfilm született, azonban egész estés film feldolgozás eddig még nem – írja a Nemzeti Filmintézet (NFI) a közleményében.
A Krisztus inge című film, melynek forgatását április közepén kezdték el Máriabesnyőn, a kommunista diktatúra keresztényüldözését viszi vászonra. Az 1950-ben játszódó film történetében Leopold atya azért küzd szerzetestársaival, hogy a háború után újjáéledő országban a ferences rendet ismét felvirágoztassa. Célját nem tudja megvalósítani, miután koholt vádak alapján letartóztatják őt és, hogy megtörjék, kegyetlen kínvallatások alá vetik. Leopold atya volt diákját, a vallásnak hátat fordító, a szocialista rendszerben hívő, fiatal tisztet, Keller főhadnagyot bízzák meg a beismerő vallomás kicsikarásával.
A Nemzeti Filmintézet 300 millió forintos támogatásával készül a film, melynek főbb szerepeit Telekes Péterre, Gál Tamásra, Pásztor Erzsire, magára Eperjes Károlyra, Nemcsák Károlyra, Jakab Tamásra, Tóth János Gergőre osztották, de feltűnik a filmben Derzsi János és Koltai János is.
A forgatókönyvet Várnai Péter címzetes prépost írása alapján, Petrik András, Horváth Áron és Eperjes Károly írták. Az operatőr a Made In Hungária, A feltaláló operatőre, Csukás Sándor.
A Krisztus inge producere A Hídember, a Mansfeld, Az ajtó és a Régimódi történet című filmeket is jegyző Hábermann Jenő.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: