Élet+Stílus hvg.hu 2021. április. 12. 10:19

Fülöp herceg jó néhány saját festményt is hátrahagyott az utókorra

Az edinburgh-i herceg saját képei részben magángyűjtők kollekcióját, részben a királyi művészeti gyűjteményt gazdagítják.

A széles nyilvánosságban kevésbé volt ismert, hogy az április 9-én, 99 évesen elhunyt Fülöp edinburgh-i herceg, II. Erzsébet királynő férje szabadidejében szívesen vett ecsetet a kezébe, és hagyatéka a saját alkotásaiban gazdag örökség – írja róla a Papageno.

Meghalt Fülöp - a brit monarchia elvesztette a mesebeli hercegét

Alig néhány hónappal a századik születésnapja előtt meghalt Fülöp herceg, Erzsébet királynő férje és támasza. Egy hosszú, kalandokban és szolgálatban gazdag élet ért véget, és a brit monarchia elveszítette az egyik legfontosabb tartóoszlopát.

A lap megjegyzi, hogy Fülöp herceg festőleckéket vett anyósa, Erzsébet anyakirályné (1900–2002) kedvenc művészétől, Edward Seagótól (1910–1974), akivel aztán jó barátságot is ápolt, és 1956-ban egy hosszabb hajóúton kölcsönösen meg is festették egymást. A Britannia nevű királyi jachton született alkotásaikból később a Buckingham-palotában kiállítás is született.

A herceg portrékat, tájképeket egyaránt szívesen festett, leghíresebb képén a feleségét örökítette meg reggelizés közben a Windsor-kastélyban 1965-ben.

Mivel a kép 2010-ben egy, a királyi családról kiadott könyvben is megjelent, ez a mű viszonylag ismertté lett a közönség körében, ám Fülöp herceg festményei sosem kerültek be a nyilvános műkereskedelembe, így kevesen tudnak az alkotásokról. A Papageno azt írja, hogy II. Erzsébet férje a munkáit elsősorban magángyűjtőknek adományozta, vagy a képek bekerültek a királyi művészeti gyűjteménybe, az azt gondozó Royal Collection Trust kezelésébe.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.