A kutató most már csak arra vágyik, hogy a munkájára koncentráljon és a régi életét élhesse.
Január 8-án megkapta a második oltást a Pfizer-BioNTech készítményéből, így mától 94 százalékos védettséget élvez Karikó Katalin biokémikus, aki társával, Drew Weissmannal együtt megalkotta az egyik leghatékonyabb koronavírus-vakcina alapját – írja a Ripost.
A 65 éves Karikó már a veszélyeztetett korosztályban van, ráadásul az egészségügyben dolgozó kutató, így elsők között volt jogosult a vakcinára. December 18-án kapta meg az első oltást.
A lap elérte Karikó Katalint, aki elmondta, már az első injekció után 88 százalékos volt a védettsége, de a második oltás után egy héttel már 94 százalékos, ami nagyon magasnak számít. A kutató azt is elmondta, most már arra vágyik legjobban, hogy a munkájára koncentráljon és a régi életét élhesse.
A szolnoki születésű Karikó a német oltóanyaggyártó BioNTech alelnöke. 1978-ban a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) ösztöndíjasaként került a Szegedi Biológiai Kutatóközpontba, ahol 1985-ig dolgozott, miután létszámcsökkentés miatt elküldték. A tudós ezután családjával külföldre, az Egyesült Államokba ment, hogy ott folytassa tovább az mRNS-sel kapcsolatos kutatásait. Ez a módszer a mostani koronavírus elleni vakcinafejlesztések alapja is.
"Jelentkeztem én Franciaországba, Spanyolországba, Angliába is, de mindenhonnan azt a válasz kaptam, hogy mehetek, csak szerezzek ösztöndíjat. De erre nem volt lehetőség akkor. Végül a Temple Egyetem adott munkát. Kiváltottuk az akkor kiváltható 100 dollárt, 50-et a lányomnak, Zsuzsikának, 50-et a férjemnek, Bélának. Nekem nem járt, mert volt kint munkaszerződésem. De nem akartunk pusztán 100 dollárral nekiindulni a világnak, ezért eladtuk a Ladánkat, a pénzt feketén átváltottuk, és belevarrtuk Zsuzsika játék macijába, úgy vittük magunkkal" – mondta Karikó a hvg360-nak adott interjúban.
A magyar biokémikust munkássága miatt több tudós is Nobel-díjra esélyesnek tartja, köztük a híres brit evolúcióbiológus, Richard Dawkins is.