A Berliner Ensemble után a drezdai színház sem hajlandó eljönni a MITEM-re. Így vállalnak szolidaritást a Színművészeti tanáraival és diákjaival.
Lemondja vendégszereplését a Vidnyánszky Attila által, a budapesti Nemzeti Színházba szervezett MITEM fesztiválon a Staatsschauspiel Dresden a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) körüli „egyre agresszívabb” vita miatt – jelentette be honlapján a drezdai társulat.
A társulat még idén áprilisban adta volna elő a Bűn és bűnhődést Sebastian Hartman rendezésében, de a járvány miatt a fesztivált átszervezték 2021 májusára. A színház közleménye – amelyet először a Telex vett észre – úgy fogalmaz az SZFE-vel történt eseményekről: az egyetemet „korábban a szabad gondolkodás és a kreativitás terének” tartottak, de „Orbán nemzeti-jobboldali kormánya” kinevezett egy Vidnyánszky által vezetett, „csupa kormányhű tagból álló kuratóriumot”, amely „szinte minden jogkört megvont az addig szabad vezetőségtől”, a tiltakozásoknak pedig „nem lett semmilyen következményük”.
Joachim Klement, a színház igazgatója közölte: „A munkáinkkal mindig is a szabad társadalomért álltunk ki, amelyben a gondolat és a művészi önkifejezés szabadsága a demokrácia alapvető értékeit jelentik, és részei az emberi alapjogoknak. Ami jelenleg a magyar kulturális életben történik, megerősíti azt a benyomásunkat, hogy a művészi munkánkat felhasználnák valamiféle kultúrharc részeként. Így nem fogadhatjuk el a MITEM meghívását. Ezzel kifejezzük tiltakozásunkat, valamint szolidaritásunkat a budapesti SZFE tanárai és diákjai felé.”
A társulat sorainak előzménye lehet, hogy Vidnyánszky Attila nemrég az Európai Parlament meghallgatásán – ahol azt állította, az SZFE-n uralkodó anarchikus állapotok már tűzbiztonsági szempontból is veszélyesek – valóban azzal érvelt saját nyitottsága mellett, hogy a MITEM-en milyen sokféle társulat lép fel.
Korábban az egyik legnevesebb német társulat, a Berliner Ensemble hasonló okokból mondta le fellépését a MITEM-en. Vidnyánszky nekik írott válaszlevelében azt írta, bízott benne, hogy bár valóban „eltérő a világnézetünk, mégis megértjük egymást”, és a MITEM egy nyitott fesztivál, ahol az eltérő nézeteket valló művészek továbbra is szívesen látott vendégek.