Élet+Stílus MTI / hvg.hu 2020. augusztus. 29. 16:39

Gazellamatuzsálem lakik a fővárosi állatkertben

Evita 19 éves és négy hónapos.

A Budapesti Állat- és Növénykertben lakik minden idők legidősebb mhorr-gazellája. Evita az állatkert Szavannakifutójában, valamint a hozzá tartozó istállóban él hat társával. A példány egy ideje már a legidősebbnek számított világ valamennyi élő mhorr-gazellája között, most azonban abszolút korrekordot döntött – közölte az intézmény.

Mint írták, a legtöbb állatfaj esetében csak az állatkertben élő egyedek pontos születési adatai ismertek, így csak sejteni lehet, hogy a vadonban sincs idősebb állat. A mhorr-gazellák esetében azonban ez egészen biztos, mivel természetes élőhelyükről már évtizedekkel ezelőtt kipusztultak, így ma csupán állatkerti állatok vannak.

Evita, a korrekorder mhorr-gazella
MTI / Kovács Attila

A rekordot eddig egy korábban élt, Separada nevű állatkerti mhorr-gazella tartotta, aki 19 éves és 4 hónapos korában elpusztult, de Evita két nappal már biztosan túlélte, és egészséges.

A mhorr-gazellák természetes élőhelyükön legfeljebb 10-12 éves korukig éltek. Állatkertben valamivel tovább, de a 15-16 évesnél idősebb állatok már ritka kivételnek számítanak.

Evita 2001 áprilisában született a Berlini Állatparkban és 2008 óta él a Fővárosi Állat- és Növénykertben, amely akkor csatlakozott a vadon már kihalt, ritka patások állatkerti tenyészprogramjához. Az első budapesti születésű mhorr-gazella 2009-ben jött a világra, és Evita is több alkalommal ellett azóta, hogy Budapestre érkezett.

A mhorr-gazella (Gazella dama mhorr) a dámgazella (Gazella dama) egyik alfaja, amely eredetileg Északnyugat-Afrikában volt őshonos. Az utolsó vadon élő példányokat az 1960-as, 1970-es években figyelték meg. 1971 és 1975 között tizenegy mhorr-gazellát, két hímet és kilenc nőstényt szállítottak Almeríába Spanyol-Szaharából, ezek a mai állatkerti populáció alapítói. A populáció tervszerű szaporítása José Antonio Valverde spanyol biológus és környezetvédő kezdeményezésére indult el.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.