Drukkerek egy csoportja kibérelt egy kisrepülőt, hogy üzenjen a rasszizmus ellen kiálló klubnak.
Bocsánatot kért a Burnley labdarúgóklub, miután a hétfő esti meccsük elején egy repülőgéppel „a fehérek élete számít, Burnley” feliratú molinót húztak el a mérkőzésnek helyt adó Etihad Stadium fölött. A gép nem sokkal azt követően repült el a Manchester City otthona fölött, hogy a két csapat játékosai – szolidaritást vállalva a Black Lives Matter (a feketék élete számít) mozgalommal – letérdeltek a kezdő sípszó előtt.
Az akcióért a Daily Mail szerint egy Jake Hepple nevű férfi vállalta a felelősséget, aki a közösségi oldalán megosztott egy képet a magángépről, és azt írta mellé: „Szeretném megragadni az alkalmat, hogy... a világon k****ra senkitől se kérjek bocsánatot!” Hozzátette azt is: „úgy tűnik, most már rasszizmusnak számít kimondani, hogy a fehérek élete számít, egy nappal azután, hogy három fehér embert meggyilkoltak egy readingi parkban, de mind láttuk a tévében, hogy a feketék élete számít, miután meggyilkolták George Floydot. Micsoda őrült világban élünk.”
Az eset sokakat felháborított, Ben Mee, a Burnley csapatkapitánya azt mondta, szégyelli magát, hogy a szurkolóik egy kis csoportja ezt tette. „Ezek az emberek nem értik, hogy mit próbálunk elérni. Ezeknek az embereknek is fel kell zárkózniuk a XXI. századhoz, tanulniuk kell. Nem azt képviselik, amit a klub, a játékosok és a drukkerek túlnyomó többsége” – magyarázta a játékos.
A klub a meccs után közleményt adott ki, amelyben elítélte az akciót. Azt is írták, hogy mindenben segítik a hatóságokat, hogy felelősségre vonhassák az elkövetőket, és jelezték, hogy végleg kitiltják őket a stadionjukból.
Az angol elsőosztályú labdarúgó-bajnokság, a Premier League múlt hét közepi újraindulása óta valamennyi játékos Black Lives Matter feliratú mezben lépett pályára és minden mérkőzés előtt letérdeltek. Ezzel fejezik egyetértésüket a George Floyd május 25-i halála óta egyre nagyobb erőre kapó mozgalom fő céljával: a rasszizmus elleni küzdelemmel.
„A Black Lives Matter lényege nem az, hogy más emberek életének fontosságát kisebbítse, hanem hogy rávilágítson: a feketéket megfosztanak bizonyos emberi jogoktól pusztán a bőrük színe miatt. Az egyenlőségről szól” – idézte a BBC az angol futballban előforduló diszkrimináció és rasszizmus ellen küzdő szervezet, a Kick It Out vezetőjét, Sanjay Bhandarit.