A késő tavaszi, kora nyári időszakban megnő a kereslet a különböző fogyókúrás szerek iránt, de akár életveszélyes szerekbe is bele lehet futni.
A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) idei legfrissebb felméréséből kiderült, hogy Magyarországon folyamatosan nő a kereslet az étrend-kiegészítők iránt. Számottevő növekedés tapasztalható a 18 és 22 év közötti korosztály körében:
míg 2018-ban 31 százalékuk szedett ilyen készítményeket, addig ez az arány 2019-re 46,7 százalékra emelkedett.
A kutatás szerint a válaszadók több mint háromnegyede (76,5 százaléka) tisztában volt azzal, hogy az étrend-kiegészítők a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják (pl. vitaminokkal, ásványi anyagokkal), ami közel tízszázalékos emelkedést jelent a 2018-as eredményhez képest. A felmérés szerint a 18 és 26 év közöttiek 39 százaléka találkozott már valamilyen hamis étrend-kiegészítővel és a 67 százalékuk az internetet, 56 százalékuk pedig azon belül is a közösségi médiát tartja a hamisítványok forgalmazásának legnépszerűbb csatornájának.
A HENT a közleményében azt írja, hogy a hamisított fogyókúrás szerek különösen nagy veszélyt jelenthetnek, mert a tényleges összetételükről aligha lehet megbízható információhoz jutni. Szedésük esetén csupán a jobbik eset, ha az ígért testsúlycsökkenés elmarad, viszont előfordulhat, hogy a szer olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek nincsenek feltüntetve a jelölésén, így akár komoly mellékhatásai is lehetnek.
A fel nem tüntetett összetevők, ráadásul az arra érzékenyeknél súlyos allergiás reakciókat is kiválthatnak, ezért a halálos kimenetel sem zárható ki.
Pomázi Gyula, a HENT elnökhelyettese elmondta, bizonyos fogyást támogató készítmények megfelelő diétával és mozgással kombinálva megoldást jelenthetnek a testsúlyproblémákkal küzdők számára. A megbízható fogyókúrás termékek megkülönböztetését azonban nehezíti, hogy a túlnyomó többségük étrend-kiegészítőnek minősül, így a jelenlegi uniós gyakorlatnak megfelelően forgalmazás előtt nem esik át bevizsgálási folyamaton, a gyártónak csupán bejelentési kötelezettsége van az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) felé.
Bérci István, a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesületének (MÉKISZ) elnöke azt mondta, sajnálatos módon a súlyos, estenként halálos mellékhatások miatt piacról kivont hatóanyagok (pl.: szibutramin) jelenleg is megtalálhatóak az illegális internetes forgalmazásban.
(Képünk illusztráció)