Élet+Stílus hvg.hu 2020. április. 28. 13:18

Egyre bátrabban mérgezik a ragadozó madarakat Magyarországon

Több esetben a rendőrség nyomoz.

Idén már tucatnyi sast mérgeztek meg Magyarországon, csak az utóbbi egy hónapban hét különböző helyszínen kerültek elő mérgezéses tüneteket mutató, elhullott ragadozó madarak, emlősök és mérgezett csalétkek – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Az elpusztult egyedek száma április közepére meghaladta a 77 példányt. Közülül kilenc réti- és három parlagi sas, utóbbiak fokozottan védettek, természetvédelmi értékük példányonként egymillió forint.

Az MME szerint nem kizárt, hogy az elkövetők abban bíznak, hogy az elrendelt járványügyi korlátozások árnyékában kisebb eséllyel buknak le, ezért bátrabban helyeznek ki mérgezett csalétket.

A begyűjtött tetemek laboratóriumi vizsgálata folyamatban van.

Feljelentések születtek, és több esetben indult rendőrségi nyomozás. Az elkövetők ellen több bűncselekmény miatt is vádat emelhetnek (természetkárosítás, állatkínzás, orvvadászat, méreggel való visszaélés), így akár milliós pénzbüntetésre és egytől öt évig terjedő börtönbüntetésre is számíthatnak

– írta az egyesület.

Idei tavaszi esetek összesítése megyei bontásban (összesen 77 madár és emlős, 11 csalétek):

  • Győr-Moson-Sopron megye: 1 rétisas, 4 holló, 4 róka, 1 házimacska, 1 nyest, 1 mérgezett csalétek;
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 2 rétisas, 17 egerészölyv, 1 holló, 3 róka, 4 mérgezett csalétek;
  • Hajdú Bihar megye: 1 parlagi sas, 1 rétisas, 9 egerészölyv, 2 barna rétihéja, 1 héja, 1 vetési varjú, 6 róka, 1 kutya, 5 csalétek, 7 dolmányos varjú, 2 szarka, 1 házi macska;
  • Bács-Kiskun megye: 3 rétisas, 1 parlagi sas;
  • Csongrád megye: 1 parlagi sas, 3 egerészölyv, 1 barna rétihéja, 1 csalétek;
  • Vas megye: 1 rétisas.
  • Borsod-Abaúj-Zemplén megye: 1 rétisas.
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.