Egy tömegpánik hatásos kezeléséhez a jó kormányzás alapfeltétel. A hozzá nem értés, a hazudozás ellenjavalt – véli Csepeli György.
„Járványveszély esetében a pánik különös alakzatot ölt. Elmarad a szokásos menekülési reakció, hiszen nincs hova menekülni. A helyben maradás, a tehetetlen várakozás és a szorongás válik úrrá az embereken” – mondta el a tudas.hu-nak Csepeli György.
Mint mondta, a szorongásnak nincs neme, vallása, kultúrája. A politikai rendszerek szerepe fontosabb. „Az autoriter rendszer a legrosszabb. Ott minden egyetlen vezetőn múlik, aki amúgy is túlterhelt, s ha inkompetens, szolgalelkű, ostoba tanácsadói vannak, akkor Isten kegyelmezzen az alattvalóknak. A demokratikus és kompetens rendszer a legjobb. Tévedések itt is esnek, de az információk osztottak, a közlők hitelesek, s az egyik szereplő hibáit kiegyenlítik a másik szereplő helyes cselekvései.”
Arra a kérdésre, hogy „mi kell ahhoz, hogy jól lehessen kezelni a tömegpánikot”, Csepeli azt válaszolta: „a jó kormányzás alapfeltétel. A hozzá nem értés, a hazudozás ellenjavalt. Van mit tanulnunk.”
A szociálpszichológus szerint a közösségi média egyszerre fékezheti és erősítheti a pánik kitörését. Megfelelő jártasság és a járvány terjedését mutató alkalmazások széles körű használata csökkentheti a pánikot. A mesterséges intelligencia segíti a járvány terjedésének modellezését. Hozzátette, a tekintélyelvű, diktatórikus rendszerek természetéhez tartozik a titkolózás, a hazudozás, a félrevezetés, de erre az új kommunikációs viszonyok között egyre kevesebb a lehetőségük. „Most fog vizsgázni a digitális társadalom, magam is kíváncsian várom az eredményt.”
Csepeli szerint egyelőre a magyar társadalom normálisan reagált a koronavírusra. „Semmi extra. A pánikreakciók elkezdődtek, zajlik a tartós élelmiszerek felvásárlása, ami teljesen racionális. A karanténban enni kell.”