Élet+Stílus hvg.hu 2020. január. 21. 10:22

„Azt kockáztatjuk, hogy egy üres világban fogunk élni”

Az ENSZ biodiverzitásért felelős vezetője is megkongatta a vészharangot.

A kedden kezdődő 50. davosi Világgazdasági Fórum előtt az ENSZ biodiverzitásért felelős vezetője meglehetősen komor képet festett a jövőről, hogy cselekvésre bírja a kormányokat. Elizabeth Maruma Mrema szerint, ha a világ vezetői idén nem tudnak megegyezni a fajok és az ökoszisztémák kipusztulásának a megakadályozásáról, az annyit jelent, hogy feladták a küzdelmet a bolygóért.

Az olyan életfenntartó ökoszisztémák, mint a korallzátonyok és az őserdők folyamatos pusztulása és pusztítása azt fogja eredményezni, hogy az emberek egy üres világban fognak élni, aminek katasztrofális következményei lesznek a társadalmakra nézve – figyelmeztetett Mrema.

„Az emberek élete olyan mértékben függ a biodiverzitástól, amit gyakran nehéz észrevenni vagy értékelni. Az ember egészsége végsősoron az ökoszisztémáktól függ” – mondta a szakember a Guardiannek adott interjúban.

Tavaly májusban a világ vezető tudósai arra figyelmeztettek, hogy a fajok az elmúlt tíz év átlagának a több tízszeresével pusztulnak ki. Álláspontjuk szerint a Föld hatodik tömeges kipusztulásának a mozgatórugója az ember.

Mrema, aki tavaly novembertől tölti be a posztot az ENSZ-nél, felidézte az interjúban a Tanzániában eltöltött gyerekkorát, majd összehasonlította a jelennel. „Amikor gyerek voltam, hallottam és láttam, ahogy a víz folyt a banánültetvények körül. De most felnőttként azt látom, hogy ezek a folyók teljesen kiszáradtak. Minden alkalommal, amikor a biodiverzitás témájával foglalkozom, visszagondolok arra, hogy mit láttam gyerekként, amikor iskolába mentem. És arra, hogy mit látok ma, és a kettő összehasonlíthatatlan. Még több pusztulást, nincs már ott a víz, a bozót, az erdő, a teljes terület csupasz.” Mrema hozzátette: „Felnőttként azt kell hogy mondjam, hogy cserben hagytuk a gyerekeinket és a fiatalokat.”

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.