Élet+Stílus hvg.hu 2019. április. 03. 11:51

Budapest lett az olasz fiatalok Kánaánja, és nem csak a turistáké

A recessziót követő munkanélküliség és a jobb életfeltételek miatt hagyják el Olaszországot.

Aki az utóbbi években Budapesten sétál, egyre több olasszal találkozhat. A zömük turista, de egyre többen, konkrétan ezrével, választják a magyar fővárost hosszabb távon is otthonuknak. Letelepednek, munkát vállalnak, a szüleik értetlenkedése ellenére maradnak.

Az Abcúg riportot készített 25-35 év közötti olaszokkal, hogy elmondják, miért jöttek Magyarországra. Valamennyien az otthoni lehangoló viszonyokra hivatkoztak: a 2011-es olasz válság után nehéz munkát találniuk, függetlenül attól, hogy az ország déli vagy északi részéről származnak-e. A recesszió miatt sokakat a munkanélküliség fenyeget, a fizetések túl alacsonyak, az albérletek pedig drágák, ezért nem tudnának elköltözni a szüleiktől.

Ehhez képest Budapesten a multiknál átlag feletti fizetést kapnak, így a Belvárosban tudnak lakást bérelni, étterembe járhatnak, és félre is tudnak tenni. A fővárost élhető, hangulatos, emberléptékű helynek tartják.

Az olaszokat és más külföldi fiatalokat foglalkoztató multik alapvetően szolgáltatóközpontokat jelentenek (angol rövidítésükön SSC-k), amelyek IT-support pozícióikra szívják fel az anyanyelvi beszélőket. Ezt a folyamatot a kormány is támogatja, a Nemzeti Befektetési Ügynökséggel (HIPA).

Nikita Coltortit szerint,

ha gyorsan munkára van szükséged, egy perc alatt felvesznek. Akár naponta munkahelyet válthatsz, annyi lehetőséged van.

Persze ehhez fel kell húzniuk az angoljukat, hogy az is megfelelő szinten legyen. Az egyik megszólaló hozzáteszi, hogy valójában az angollal teljesen jól el tud boldogulni Budapesten, nincs rá szükség, hogy megtanuljon magyarul is.

A szülők közül sokan nem értik a választásukat, mert nekik még “mindig nem omlott le a berlini fal”, és Magyarország inkább Oroszországot jelenti. Az egyik megszólaló pedig kiemelte azt is, hogy ha Olaszországban élne a munkája miatt egy másik városban, a hazautazás akkor sem lenne sokkal kevesebb idő, mint ha Budapestről kell repülnie – tehát úgy sem látná többször a családját, mint így.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 2005-ben alig 500, 2012-ben 1600, 2018-ban pedig már 3500 olasz tartózkodott Magyarországon. Az olasz nagykövetség hatezer itt élő olaszról tud. A számbeli eltérés oka, hogy bár a 90 napot meghaladó tartózkodást be kellene jelenteni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnál, az EU-s állampolgárok ezt nem mindig tartják be. A konzulátuson pedig sokan azért nem regisztrálnak, mert nem akarják elveszíteni az otthoni lakcímüket.

A legtöbben a 25-34 éves korosztályból jönnek, de őket szorosan követi az 55 év fölöttiek csoportja, akik hasonlóan érvelnek: a nyugdíjukból jobban meg tudnak élni Magyarországon, mint Olaszországban.

Persze nem mondom, hogy otthon lehetetlen munkát találni. De rengeteget kell dolgoznod, mire egyáltalán szerződést kapsz, és kénytelen vagy elfogadni, hogy 10-12 órában dolgoztatnak

– magyarázta az Abcúgnak az északi Torinóból származó 27 éves Matteo Dessi. “Olaszország egy gyönyörű és nagyszerű ország, de a múltból élünk, a szép emlékű 70-es, 80-as évekből, amikor még volt lehetőség létrehozni valamit. Mostanra meghalt az ország, az emberek elfogadják, ami van, nem állnak ki a jogaikért, nem harcolnak semmiért.”

(Abcúg)

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.