Élet+Stílus hvg.hu 2019. február. 06. 11:58

Nem minden migránsos tankönyvi példába kell kormánypropagandát belelátni

Napok óta kering a Facebookon egy általános iskolásoknak szóló nyelvtan feladat, amiben feltűnik a migráns szó. Itt azonban szó nincs agymosásról.

„Melyik szó nem illik a sorba jelentését tekintve?

  1. A. briliáns
  2. B. zseniális
  3. C. bravúros
  4. D. migráns”

Ez a nyelvtani példa tűnt fel a napokban a közösségi oldalakon. Van, aki szerint ez egy tankönyvi feladat, van, aki a kompetenciamérésekben vélte felfedezni. Mindezzel azt szeretnék bizonyítani, hogy ez a kormány egydimenziós Soros/migráns propagandájának újabb, a közoktatásba is begyűrűzött példája.

 

Van persze alapja a félelmeknek, mi is beszámoltunk több olyan esetről, amikor az új állami tankönyvekben valóban fellelhető ilyen szándék, és nemrég már a CNN is aggódott emiatt, de ezúttal egészen másról van szó.

A migráns kifejezés karrierje ugyanis Magyarországon 2015-re tehető, amikor a kormány elkezdte az erről szóló gyűlöletkampányát. Addig ez a kifejezés egy a politikától teljesen semleges kifejezésként éldegélt nyugodtan. Addig például a gyerekek még inkább, ha csúfolni akarták a társaikat inkább a „hülye”, esetleg a „cigány” szavakat használták.

A most előkerült példa viszont 2012-re datálható, amikor még szó nem volt a migránsok demonizálásáról, sőt, inkább ez egy olyan kifejezésnek számított, amit valószínűleg nem is ismert sok általános iskolás gyerek. A példa egy országos nyelvtani tanulmányi verseny (konkrétan a Bendegúz Akadémia által szervezett NyelvÉsz verseny 8. osztályosoknak szóló tesztje) egyik kifejezetten ötletes feladat volt.

(És igen: a kakukktojás a migráns, hiszen az nem melléknév.)

Szóval ebben nem érdemes politikát keresni, viszont jó móka kitölteni a tesztet! Próbálja ki!

 

 

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.