Élet+Stílus hvg.hu 2019. január. 11. 10:21

„Kiderülhet, hogy ki vagyok alkohol nélkül”

Alkoholproblémák esetén rosszul is elsülhet a száraz január. Mindenki másnak érdemes belevágni.

Az ünnepi időszak után a hosszú tél különösen kritikusnak számít az alkoholproblémákkal és más szenvedélybetegséggel küzdők számára. Amennyire jó ötlet lehet csatlakozni a szeszmentes január nevű kezdeményezéshez, ugyanannyi veszélyt is rejthet egy alkohol nélküli hónap – különösen az erősen függők számára. Épp ezért nem árt az óvatosnak lenni az alkoholmentes évkezdettel.

A január és a február sokak számára kritikus, hiszen minden fény és csillogás elmúlik, amiről a december szólt. A hosszú esték, a szürke idő igencsak nagy hatással van a hangulatunkra, és aki hajlamos rá, az könnyen egy vagy két pohár bor, esetleg keményebb tudatmódosító szerek után nyúlhat, hiszen azok könnyebben elviselhető valóságot ígérnek. Ezek használatának elkerülésére jó ürügy lehet a vágy a megújulásra, amit szinte magával hordoz az évkezdet.

Óvatosan a fogadalmakkal!

A száraz november után a szeszmentes január is egyre elterjedtebb kampánnyá válik a világon, de nem mindegy, hogy ki akar leszokni – hívja fel a figyelmet Gubucz-Pálfalvi Sejla addiktológiai konzultáns. „Akinek eleve problémája van az itallal vagy más szerekkel, az semmiképp ne próbáljon egyedül leszokni, mert a megvonásnak komoly következményei lehetnek, ezért kell, hogy legyen mellette segítség. Arról nem is beszélve, hogy az alkoholfogyasztás egy mélyebb probléma tünete, így a leszokás mellett az adott okot is fel kell tárni és orvosolni kell” – figyelmeztet a szakember.

Gubucz-Pálfalvi Sejla szerint azonban alkalmi alkoholfogyasztás esetén elég lehet az elhatározás a változtatáshoz. „Ha nincs nagyobb gondja az illetőnek, akkor elég egy tudatos döntéssel kidobni otthonról az összes italt, hogy a legváratlanabb ingerek se kapcsolják be az alkohol utáni vágyat.”

A szakember fontosnak tartja, hogy a tudatosság önismereti utazássá is válhat:

Kiderülhet, hogy ki vagy mi vagyok alkohol nélkül, ez pedig nem mindig könnyű. De ha foglalkozunk vele – egyedül vagy szükség esetén segítséggel –, akkor jól sülhet el.

A jótékony hatás vitathatlan

Nagy-Britanniában – a decemberi adatok szerint – 4,2 millió, vagyis minden tizedik ember tervezte, hogy csatlakozik a száraz január kihíváshoz. Egy korábbi hasonló akció eredményei szerint nem is csoda, hogy népszerű a kezdeményezés, az alkoholmentes heteknek ugyanis a következő hatásai lettek a résztvevők szerint:

  • 93 százalékuk hatékonyabbnak érezte a teljesítőképességét
  • 88 százalékuk spórolt meg jelentős összeget
  • 76 százalékuk tudott meg többet arról, mikor és miért ivott korábban
  • 71 százalékuk jött rá, hogy nincs szüksége alkoholra a jobb közérzetért
  • 71 százalékuk jobban aludt
  • 67 százalékuknak több lett az energiája
  • 58 százalékuk lefogyott
  • 54 százalékuknak csökkent a bőrproblémája

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?