Magyarországon 250-300 frissen diagnosztizált gyereket érint évente az 1-es típusú diabétesz, ami háromszoros gyakoriságnövekedést jelent az elmúlt 30 évben. Félreértés ne essék, nem civilizációs betegségről van szó.
A leginkább nyugtalanító jelenség, hogy az 1-es típusú cukorbetegség (diabétesz) előfordulása a hat év alatti korosztályban még az idősebb gyerekekkel összehasonlítva is aránytalan mértékben nő, és a betegség kialakulásának oka ismeretlen. Az 1-es típusú diabétesz napjaikban az egyik leggyakoribb krónikus gyermekbetegséggé vált - áll a Semmelweis Egyetem közleményében.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a diabétesznek ez a típusa - ellentétben a 2-es típusú cukorbetegséggel - nem a rossz táplálkozási szokások következménye, tehát nem civilizációs betegség, kialakulásában életmódbeli tényezők nem játszanak szerepet – hangsúlyozza Tóth-Heyn Péter, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese.
Az 1-es típusú diabéteszt az immunrendszer működésének zavara idézi elő. A szervezet, miután védekező rendszere egy hiba folytán elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit, az egyre fogyó mennyiségű inzulin hiányában nem tudja hasznosítani a számára létfontosságú, energiát adó szőlőcukrot, ezért sejtjei éheznek, anyagcseréje felborul, a vércukorszint vészesen megemelkedik, ketontestek és cukor jelenik meg a vizeletben. A vér vegyhatása savas irányba tolódik el, mely folyamat pedig életveszélyes is lehet.
Tóth-Heyn Péter szerint a szülők akkor kezdhetnek gyanakodni arra, hogy a gyerekük az említett cukorbetegségtől szenved, ha feltűnően sok folyadékot kíván (akár napi 4-6 liter is megiszik), gyakran vizel, vagy a már szobatiszta gyerek ismételten ágybavizel, ezenkívül a gyerek gyakran fáradt, és a jó étvágy mellett is fogyni kezd. Csecsemők esetén árulkodó jel lehet a gyakoribb pelenkacsere és szoptatás iránti igény, vagy a korábbinál jóval több cumisüvegnyi folyadék fogyasztása.
Jól kezelhető
Az 1-es típusú diabétesz okát az orvostudomány az elmúlt évtizedekben sem tudta feltárni, csupán hajlamosító tényezők ismertek, úgy mint a családi halmozódás, az egy éves kor alatti tehéntejfogyasztás, valamint egyes vírusfertőzések. Viszont a minél korábbi fázisában történő diagnosztizálás rendkívül fontos lenne, mert az első, jól érzékelhető tünetek megjelenése és a súlyos, életveszélyes anyagcsere-felborulás közötti időszak nagyon rövid, kisgyerekek esetén ez akár egy hét alatt is bekövetkezhet.
Az érintett gyerekeket Magyarországon a 28 diabétesz centrum valamelyikében látják el, ahol szakemberek segítségével kialakítják számukra a legoptimálisabb kezelési módot, de mindenképpen élethosszig tartó inzulinpótlásra szorulnak a gyerekek. Tóth-Heyn Péter szerint a terápiás lehetőségek óriási tempóban fejlődtek az elmúlt 30 évben, ez idő alatt az orvostudomány az állati eredetű inzulintól eljutott a bőrbe ültethető inzulinpumpáig és szenzorig, melyeknek köszönhetően nem csupán a betegek életminősége javult jelentősen, de hatásukra a szövődmények kockázata minimalizálódott, az érintettek életkilátásai évtizedekkel meghosszabbodtak.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: