Élet+Stílus hvg.hu 2018. december. 20. 16:18

A „fél falu” nevelőszülőségből él a kelet-magyarországi Halmajon

A Miskolctól 20 kilométerre, a szlovák határhoz vezető 3-as főút mellett fekvő, több mint 750 éves borsodi faluban a kilencvenes évek elején jelentek meg az első nevelőszülők. Kezdetben csak néhány porta alakult át kisebbfajta nevelőotthonná, ma viszont már 48 nevelőszülői családban 143 gyerekről gondoskodnak.

„Megtelt” – képletesen szólva ezt a táblát tehetné ki a magát amúgy befogadóként jellemző Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település, Halmaj. A faluban ugyanis már annyi a nevelőszülő és náluk az állami gondoskodásban élő gyermek, hogy nincs elég hely az óvodában, iskolában – erre hivatkozva kérte Tóth József, a település polgármestere, hogy már senki se vállaljon nevelőszülői munkát, és több gyereket már ne közvetítsenek ki a faluba.

Kérdés persze, hogy meg lehet-e ezt tiltani bárkinek is.

„Én is nevelőszülőknél nőttem fel” – mondja könnyeivel küszködve az egyik halmaji fiatalasszony, aki egy éve nevel – két sajátja mellett – családból kiemelt három gyereket. Ő épp egy éve, a rokonai példáját követve vágott bele a nevelőszülőségbe. Azt mondja, vissza szeretné adni azt, amit ő is kapott. Van, aki azok után lett nevelőszülő, hogy a sajátjai megnőttek, kirepültek. Ez az asszony most olyan gyereket is nevel, aki egyenesen a kórházból került hozzá.

A kétéves csöppséget egyébként rendszeresen látogatja az amúgy még mindig csak 18 éves, állami gondozásban felnőtt édesanyja

– teszi hozzá. „A kórházban megkérdezik a védőnőt, hogy megvannak-e a megfelelő körülmények a csecsemő hazaadásához, és ha ő nemet mond, nem is engedik haza a babát, hanem rögtön állami gondoskodásba veszik és kihelyezik” – magyarázta a HVG-nek az egyik nevelőszülői tanácsadó, hogyan kerülhetnek már újszülöttek is nevelőszülőkhöz a megyében egyébként még működő csecsemőotthon helyett.

A teljes cikket a HVG karácsonyi duplaszámában olvashatja el.

 

HVG

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.