Polgár Judit volt a 2018-as sakkvilágbajnoki döntő szakkommentátora, szerinte Magnus Carlsen hiába győzött, nem volt a legjobb formájában. Mielőtt a magyar sakkolimpikon nagymester a londoni világeseményre érkezett volna, New Yorkban átadott egy fontos elismerést Yoko Onónak.
A norvég Magnus Carlsen győzelmével ért véget tegnap Londonban a 2018-as sakkvilágbajnoki döntő. Polgár Judit az esemény hivatalos szakkomentátoraként a helyszínről közvetítette az összecsapást, szakmai elemzésére a legnagyobb médiumok hagyatkoztak a BBC-től a The Guardianig. Magnus Carlsen és olasz-amerikai kihívója, Fabiano Caruana a londoni The College-ban megrendezett csatája történelmi rekordokat hozott, és végül csak a rájátszásban dőlt el.
"Az idegtépő feszültségben lejátszott döntő drámai meglepetéseket tartogatott a sakk és az egész sportvilág számára" – hangsúlyozta Polgár Judit. A közel három hétig tartó csata első 12 játszmáját követően 6-6 volt az eredmény. A tökéletesen kiegyensúlyozott meccsen, klasszikus sakkjátszmában sem a címvédő, sem kihívója nem tudta legyőzni a másikat, 12 remi után így következhetett a rájátszás. A zárónap előtt a BBC a vezető hírek között számolt be a szokatlan helyzetről, és a brit közszolgálati televízió stúdiójában Polgár Judit elemezte az eseményeket, a meccs befejezését követően pedig ismét bejelentkezett, hogy összefoglalja az utolsó nap fordulatos játszmáit.
A négy partira tervezett rájátszásban Magnus Carlsen nagy lendülettel megnyerte az első játszmáját, így kibillentette ellenfelét, a mindig kiegyensúlyozott Fabiano Caruanát. A norvég világbajnok végül 3-0 arányban nyert, és védte meg a címét. A negyedik partit már le sem játszották. "A rájátszások előtti szokatlanul sok döntetlen miatt komoly változások várhatók a következő világbajnoki döntők lebonyolítási formájában" – mondta a magyar sakkolimpikon. Polgár Judit hangsúlyozta, hogy Magnus Carlsen "három-négy éve toronymagasan vezette a világranglistát, senki sem tudta megállítani, a mostani világbajnoki döntőn azonban csak nagy nehézségek árán tudta megszerezni a győzelmet, bizonytalan játéka láttán sokáig nem úgy tűnt, hogy megvédheti a címét." Carlsen a döntő után be is vallotta, hogy ez volt eddig a legnehezebb mérkőzése.
Az eseményt világszerte nagy figyelemmel kísérték, csak a helyszínen több mint negyven különféle médium újságírója adott hírt a világbajnokságról, a spanyol El Pais-tól a Financial Times-ig. Az eseményen Polgár Judit találkozott Woody Harrelson színésszel, Jimmy Walesszel, a Wikipedia alapítójával, Liv Boeree-vel, a világ legismertebb női pókerjátékosával is. Az Sakkvilágbajnokság műsorvezetője a szintén magyar származású Rudolf Anna volt.
A nők is lehetnek kiváló sakkozók
Polgár Judit a Sakkvilágbajnokságra New Yorkból érkezett, ahol Yoko Onónak átadta a Goodwill Ambassador of Artistic Values of Chess elismerést. A sokszoros sakkolimpikon által alapított díjat idén első alkalommal ítélték oda olyan alkotóknak, akik a művészetükben is kifejezésre juttatták a sakk kiemelkedő értékeit. Yoko Ono egyik leghíresebb, és legprovokatívabb munkája a témában az 1966-os Játssz bizalommal című installáció, amely eredetileg a Fehér sakk-készlet címen mutatkozott be. A különleges készlet kizárólag fehér mezőkön álló fehér bábukat tartalmaz, amivel a játék lényegét, a versenyhelyzetet, a küzdelmet és szembenállást kérdőjelezte meg.
A művész korábban úgy fogalmazott, Polgár Juditnak köszönhetően változott meg a sakkról mint kizárólag férfiak uralta sportról kialakult kép. "Tehetségével és kitartásával bizonyította, hogy tévedés volt azt hinni, a nők nem lehetnek jó sakkozók. Köszönöm ezt neki a világ minden nője nevében".
Utólag kapta meg Goodwill Ambassador of Artistic Values of Chess díját Bogányi Gergely zongoraművész is, aki Budapesten vette át az elismerést Polgár Judittól.