Élet+Stílus hvg.hu 2018. október. 11. 15:18

Új helyre költözött a Gólya

Azt írják, keményen fognak dolgozni azért, hogy egy biztos pontot hozzanak létre a városban azoknak, akikkel szövetségesek, akik támogatják a missziójukat.

Megtörtént az "alapkőletétel", azaz kitűztük a zászlót és koccintottunk arra, hogy végre megérkeztünk az Orczy útra. Felelevenítettük, amikor öt éve a IX. kerületi kis Mátyás utcai pincéből a Bókay utcába költözött a szövetkezet, ugyanannyian próbáltak meg lebeszélni akkor az ötletről, mint most

– írja a Gólya a Facebookon.

A szövetkezeti alapon működő közösségi ház tavaly jelentette be, hogy elköltözik, de hosszú ideig nem lehetett tudni, hogy hová.

A költözés oka kettős volt: egyrészt a hely működtetői nagyobb térre vágytak, másrészt a környék új profiljába már nem illett bele egy underground klub.

Tavaly szeptemberi közleményükben azt írták: "a Corvin-negyed kiépítésével egy olyan fényűző környezet alakul ki körülöttünk, aminek sivárságához és lelketlenségéhez nem tudunk kapcsolódni. Nem tudjuk, és nem akarjuk szolgáltatásainkat az újonnan megjelenő igényekhez igazítani, ezért szükségszerű, hogy a növekvő ingatlan- és bérleti díjak – a korábbi lakókat követően – minket is kiszorítsanak."

A költözés másik oka az volt, hogy a Gólya egyszerűen kinőtte a kereteit. "Mind a pult, mind a konyha, mind a vendégtér bővítése elérte korlátait, az igények pedig csak növekednek" – írták.

A Gólyáról, és annak missziójáról korábban ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

„A korábbi világmagyarázatok nem működnek"

A bázisul szolgáló kocsma szövetkezeti alapon működik, melyet fiatal társadalomtudósok töltenek meg a hely arculatát is erősen meghatározó közéleti tartalommal. Ez a szimbiózis a lényege a józsefvárosi Gólya és a Helyzet Műhely együttműködésének. A műhelynek nem az a célja, hogy think tank legyen valamelyik új balpárt uszályában, arra viszont törekednek, hogy tudásuk eljusson azokhoz, akik akár már 2018-ban a nagypolitikát csinálják.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.