A Magyar Tudományos Akadémia BTK Filozófiai Intézetének volt munkatársa, Gábor György filozófus azt írta Recep Tayyip Erdogan látogatásának kapcsán, hogy amikor a török elnök átlépi az Akadémia küszöbét, jusson eszébe az MTA vezetőinek, hogy egy véreskezű diktátort engednek be.
Magyarországra érkezett a Törökországot kegyetlen autoriter rendszerbe fordító Erdogan, videóztuk is a konvoját. A török elnök találkozik Orbánnal és Áderrel is, meglátogatja a Magyar Tudományos Akadémiát is. Erről írt erős hangvételű bejegyzést Gábor György filozófus:
„Amikor Erdoğan, a véreskezű iszlamista diktátor átlépi a Széchenyi István által alapított Magyar Tudományos Akadémia neoreneszánsz palotájának küszöbét, amelynek homlokzatáról – mások mellett – Révai Miklós, Descartes, Galilei, Newton és Leibniz szobra tekint alá, az MTA vezetőinek egy pillanatra jusson eszébe, hogy azt a véreskezű diktátort engedik be a falak közé, aki 2016 augusztusában, a megrendezett aljas önpuccsot követően, a török állami tudományos és technológiai kutatási tanács irodáira ráküldte a rendőrségét, rengeteg embert őrizetbe vett, egyetemi oktatókat és tudományos kutatókat tartóztatott le, s – számos forrás szerint – kínoztatott meg. És jusson eszükbe az is, hogy az Erdoğan-rezsim kivenné az iskolák tantervéből Darwin evolúcióelméletét, mint ami ellentétes a Korán tanításával és élesen ütközik az iszlám hagyományával.
És persze jusson eszükbe néhány Széchenyi-idézet. Például az, hogy 'a tudományos emberfő' adja a nemzet igazi erejét. Meg az, hogy semmit sem ér egy ország 'jól megemésztett tudományok nélkül'. Valamint az, hogy 'igazabb súly s erő az emberi agyvelőnél nincs'. Továbbá az, hogy 'köz intelligenciánk' felettébb parányi. Aztán az, hogy a világ boldogabb népeinek színvonalára, az 'emberiség fényébe' csakis műveltséggel lehetséges eljutni.
S amikor Kossuth azt mondta, hogy 'Újait a kornak üterére tevé és megértette lüktetéseit…' akkor Kossuth Széchenyiről beszélt, s nem Erdoğant anticipálta."
Az Orbán-Erdogan találkozóról itt olvashatnak bővebben.