Élet+Stílus MTI 2018. október. 06. 16:10

Filmbe illő akcióval sikerült becsempészni két medvelányt a Pireneusokba

A juhtenyésztők nem boldogok: a medvék elpusztításával fenyegetőznek.

A Keleti- és a Középső-Pireneusokban, a hegység francia oldalán több mint 40 barnamedve él, az Atlanti-, más néven Nyugati-Pireneusokban azonban egy vadász 2004-ben kilőtte az ott élő utolsó medvét, Cannelle-t. Két hím barnamedvét már korábban betelepítettek a térségbe, Béarn vidékére, ezekhez hoztak most nőstényeket Szlovéniából.

A betelepítés terve felbőszítette a Béarn vidéki (az Atlanti-Pireneusokban) juhtenyésztőket, akik az első nőstény állat kihelyezésének napjára sokfelé

úttorlaszt emeltek és átvizsgálták azokat a gépjárműveket, amelyeket alkalmasnak véltek medve szállítására.

Az állatot azonban nem sikerült elkapniuk csütörtökön, mert a hatóságok helikopterrel szállították a vadonba, meg nem nevezett helyre. Az újabb lázongások megelőzésére a második nőstény szabadon engedésének napját már nem is közölték.

A másfél mázsás, hét-, illetve nyolcéves nőstény medvék a Claverina és a Sorita nevet kapták, amely a béarni tájnyelven örökösnőt és/vagy a kulcsok őrzőjét, illetve húgocskát jelent.

A második medve helikopterrel történt sikeres kihelyezését Francois de Rugy környezetvédelmi miniszter jelentette be pénteken, hangsúlyozva, hogy ez "egy különleges nap a Pireneusok, a természetvédelem és az élővilág sokszínűsége szempontjából".

Szakértők szerint a Keleti- és Középső-Pireneusokban élő, két ütemben, 1996-ban és 2006-ban megalapozott medvepopuláció még nem eléggé életképes, szükség van a mennyiségi, de még inkább a minőségi (genetikai) megerősítésükre. A Pireneusokban ma élő összes medve Szlovéniából származik, vagy onnét betelepített állat leszármazottja.

(Fenti képünk illusztráció.)

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.