Élet+Stílus hvg.hu 2018. szeptember. 18. 10:10

Ezerből öt magyar gyerek meghal még az ötödik születésnapja előtt

2017-ben öt másodpercenként hunyt el egy gyermek a világon. A halálesetek többsége megelőzhető lett volna.

6 millió 300 ezer 15 év alatti gyermek halt meg 2017-ben a világon – mutatják az UNICEF által közzétett becslések, amelyeket az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO), az ENSZ Demográfiai Osztálya (United Nations Population Division) és a Világbank-csoport (World Bank Group) állított össze. 5,4 millió gyermek az ötödik születésnapja előtt hunyt el.

„Sürgős cselekvés nélkül 56 millió öt év alatti gyermek halhat meg mostantól 2030-ig, akiknek a fele újszülött" – mondta Laurence Chandy, az UNICEF kutatási igazgatója. Pedig egyszerű megoldásokkal, gyógyszerekkel, tiszta vízzel, villamos energiával és oltásokkal drasztikusan csökkenthető lenne ez a szám.

2017-ben az ötéves kor alatti globális halálesetek fele Afrika szubszaharai térségében, illetve további 30 százalék Dél-Ázsiában történt. Előbbiben 13 gyermek közül 1 halt meg ötödik születésnapja előtt. A magas jövedelmű országokban ez a szám 185 közül 1 volt.

Szomáliában a legrosszabb a helyzet, ezer élve született gyermek közül 127 nem érte meg az ötödik életévét 2017-ben. Észak-Amerikában és Európában ezzel szemben átlagosan 6 gyermek halt meg az ötödik születésnapja előtt.

A legjobban Izland, Szlovénia és San Marino teljesít Európában (2 gyermek), Magyarországon 5, Romániában 8, Németországban 4 gyermek halt meg.

UNICEF

„A kedvező átlag mögött Magyarországon is jellegzetes különbségek húzódnak meg: a roma gyermekek halandósági mutatói rosszabbak a nem romákénál. A főbb kockázati tényezők – akárcsak a világon mindenütt – nálunk is az alacsony iskolai végzettség, a jövedelemhiány, az egészséget károsító lakáskörülmények, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés egyenlőtlenségei” – mondta Tausz Katalin, az UNICEF Magyarország gyermekjogi igazgatója.

A legtöbb 5 év alatti gyermek megelőzhető vagy kezelhető okok miatt hal meg, mint például szülési komplikációk, tüdőgyulladás, hasmenés, újszülöttkori szepszis és malária.

Minden gyermek számára a legveszélyesebb életszakasz az első hónap. 2017-ben 2,5 millió csecsemő halt meg az első hónapban. A szubszaharai Afrikában vagy Dél-Ázsiában született gyermekek kilencszer nagyobb valószínűséggel halnak meg a születéstől számított első hónapban, mint egy magas jövedelmű országban született gyermek.

Bár az adatok aggasztónak tűnnek, az öt év alattiak halálozási mutató számai jelentősen javultak, 1990-ben még 12,6 millió haláleset történt, ami jelentősen több, mint a 2017-ben jelentett 5,4 millió.

A szakértők hangsúlyozzák: az alapvető életfeltételek javításával, valamint az anyák oktatásával még tovább csökkenthető a legkiszolgáltatottabb gyermekek halálozási aránya.