Élet+Stílus hvg.hu 2018. szeptember. 05. 12:45

A gyerekkori elhízás genetikai okait kutatják a Semmelweis Egyetemen

Év eleje óta folyamatosan 4-5 kutatóorvos és PhD-hallgató dolgozik azon, hogy megtudják: melyik az a gén, amelynek szerepe van a túlsúly kialakulásában.

Év eleje óta négy-öt kutatóorvos és PhD-hallgató kutatja a gyermekkori elhízás genetikai okait a II. számú Gyermekgyógyászati Klinikán – közölte a Semmelweis Egyetem szerdán. A két évig tartó kutatás célja, hogy megtalálják az elhízásért felelős legfontosabb géneket, és így a jövőben hatékonyabban tudjanak fellépni ezekkel szemben.

Dr. Szabó András, a klinika igazgatója szerint a 18 éven aluli kamaszok 20-25 százaléka elhízott, ami azért aggasztó arány, mert ezeknek a gyerekeknek a 80 százaléka felnőttkorában is túlsúlyos lesz, ami pedig súlyos egészségügyi kockázattal jár. Az igazgató azt mondta, hogy a klinka obezitás centrumában – ahol kifejezetten túlsúlyos gyerekekkel foglalkoznak – évente 900-1000 gyereket vizsgálnak meg, elsősorban a tizenéves, kamasz korosztályból, és nem ritka, hogy 14-15 éves gyerekeket 100 kg feletti testtömeggel regisztrálnak a klinikán.

A túlsúly kialakulásában fontos szerepe van a genetikai hajlamnak, különösen a gyermekeknél, amikor a környezeti tényezők még nem játszanak akkora szerepet az elhízásban, mint felnőttkorban. Az intézmény obezitás centrumában a klinikai vizsgálatok mellett hosszú évtizedek óta folytatnak genetikai alapkutatásokat. Az intézmény igazgatója szerint a gyermekkori túlsúly komplex probléma, amit dietetikus, edző vagy orvos önállóan nem tud hatékonyan kezelni, ezért a centrumban orvosok, táplálkozás-szakértők és pszichológusok működnek együtt.