Az alkotás nem öncélú volt, a HIV és az AIDS körüli stigmákra hívja fel a figyelmet.
Hatalmas sztori volt 1987-ben az, hogy Diana hercegnő kezet fogott egy HIV-pozitív férfival a londoni Middlesex Kórházban. A hercegnőn nem volt kesztyű, ezzel is próbálta tudatosítani, hogy egy ilyen érintéssel nem terjed a vírus. A kézfogás és az erről készült fotó fontos mérföldkő volt a HIV és az AIDS stigmája elleni harcban. Diana egészen élete végéig foglalkozott a betegséggel, 1991-ben például ezt mondta: „A HIV miatt nem veszélyes közel kerülni más emberekhez. Kezet lehet fogni velük, meg lehet ölelni őket. Nagy szükségük is van rá. Sőt meg lehet osztani velük a lakásukat, a munkahelyüket, a játszótereiket, a játékaikat.”
Ezt a hozzáállást próbálja meg népszerűsíteni provokatív alkotásával Conor Collins brit művész, aki HIV-pozitív vérrel és gyémántporral festette meg Diana portréját. A művész a Twitteren mutatta meg a képet, és több bejegyzésben elmagyarázta, hogyan merített inspirációt az 1987-es képből. Collins szerint a HIV-hez és az AIDS-hez kötődő stigmát a mítoszok, a félinformációk és az előítéletek táplálják.
My portrait of Princess Diana made using HIV positive blood and Diamond Dust. (Thread follows) pic.twitter.com/Fpj6dEDnRj
— Conor Collins (@conartworks) 2018. július 17.
Az AIDS-nek ma már nem kell halálos betegségnek lennie, aki hatékony gyógyszer-kombinációt szed, annak a vérében és más testváladékaiban ki sem mutatható a vírus, így az ilyen beteg gyakorlatilag nem fertőz.