Az izraeli miniszterelnök kreatív séfje, Segev Moshe a japán miniszterelnök tiszteletére adott gálavacsorán cipőben szolgálta fel az asztalra a desszertet. Hivatalos minősítések szerint a nem mindennapi „tettel” etikettet sértett.
Hogyan került a cipő az asztalra? Úgy tűnik, a kérdés helyes megválaszolása a két ország diplomáciai, protokoll- és gasztronómiai szakértőinek körében még sokáig fejtörést okoz.
Ezúttal a külföldi sajtót és a közvéleményt sem az foglalkoztatja, mi volt a fő menü Benjamin Netanjahu és felesége, Sara Netanjahu által a saját rezidenciájukon megrendezett vacsorán, amelyen az Izraelbe látogató Abe Sinzó és neje volt vendég május elején. Sokkal nagyobb visszhangra talált a vacsora végén a fémből készült cipőben felszolgált, gondosan összeállított pralinéválogatás.
A séfről és a szokatlan desszerttartóról az alábbiak derülnek ki. Segev Moshe az izraeli sztárséfek és étteremtulajdonosok közül is kiemelkedik, egyrészt azzal, hogy a kormányfő által rendezett fogadásokon az ételt ő készíti és prezentálja, másrészt tévés közszereplő is. Ráadásul mindig törekszik az asztalra adott fogások művészi megjelenítésére.
Ilyen volt az amerikai elnök, Donald Trump 2017 májusában Tel-Avivban tett látogatásakor alkotott emlékezetes desszertje is, akkor Trump és Netanjahu profilja képezte a sakkfigurákra hajazó édesség alapját.
A mostani asztalra került cipő – amit Moshe büszkén kirakott az Instagram-oldalára is, ahol közel 74 ezer követője van – pedig a séf nyilatkozata szerint: „Egy csúcsminőségű műalkotás, amelyet fémből öntöttek – ez nem egy igazi cipő.”
Ráadásul az alkotója sem akárki, a nemzetközileg is elismert félig angol, félig francia dizájner, Tom Dixon. A művész és stúdiója alkotásaiért a világ jelentős kiállítótermei, legtrendibb éttermei, kávéházai versenyeznek. (Budapesten a Solino Caféban és az Araz étteremben találkozhatunk az ő tárgyaival – a szerk.)
A részben megoszló híradások szerint mind a japán, mind az izraeli miniszterelnök tetszését elnyerte a feltálalt desszert formabontó megjelenése, ezért Abe Sinzó meghívta a séfet, látogasson el Japánba is.
A fanyalgók szerint főként a két ország magas diplomáciai köreiben úgy vélik, a fémcipőben asztalra tett édesség megjelenési formája mélyen sérti a japán etikettet, s a diplomáciai protokollt is, ugyanis japán szokás szerint a cipő nemhogy az asztalra nem kerül, de még a lakásba/házba, sok helyen az éttermekbe sem viszik be.
Így akár találgathatunk is, mi lehetett a mesterséf üzenete a terítékre került „műalkotással” a magas rangú vendég díszvacsoráján, amit az izraeli külügyminisztérium szerint velük előre nem egyeztetett.