Élet+Stílus MTI 2018. január. 03. 17:36

Huszonöt évet vártak rá: jegesmedve született egy brit állatkertben

Huszonöt év után először született jegesmedvebocs brit földön, a skóciai Kincraigben lévő felföldi vadállatparkban karácsony előtt észlelték a gondozók a nőstény Victoria kölykének megszületését - jelentette be szerdán a skóciai királyi állattani társaság.

A skóciai állatparkban jelenleg négy jegesmedve él, Arktos, az egyik hím még tavasszal párosodott Victoriával. "Először egy héttel karácsony előtt halottuk a sokat ígérő hangokat, amelyek egészen az újévig folytatódtak. Mivel nem látunk bele a kölykedződobozba, nem lehetünk biztosak abban, hogy Victoriának egy vagy több bocsa van, de a születést megerősíthetjük" - idézte Una Rchardsont, a park húsevő állatokért felelős gondozóját a BBC News.

"Miközben határtalanul örülünk, nem akarunk idő előtt ünnepelni, mivel a jegesmedvebocsoknak magas a halálozási arányuk életük első heteiben fejletlen immunrendszerük miatt, és mert az anyának ekkor igen nagy szüksége van az elvonultságra, és ha bármi megzavarja őt, az a kölyök megölését vagy elhagyását eredményezheti" - magyarázta az illetékes. Tegnap a berlini állatkert jegesmedvebocsa pusztult el.

A skóciai állatkert gondozói figyelni fogják Victoriát és nagyon remélik, hogy a legjobb hírekkel állhatnak elő, amikor március tájékán előjön bocsával.

A jegesmedvék március és június között párzanak, a nőstény november, december tájékán hozza világra egy vagy két kölykét.

Az újszülött bocs vak, mintegy 30 centiméter hosszú és alig nagyobb egy tengeri malacnál. Egyhónapos korában nyitja ki szemét.

Victoria a németországi Rostocki Állatkertben született 1996-ban, hozott már bocsot világra, 2008-ban a dániai Aalborg állatkertjében, ahonnan 2015 márciusában érkezett Skóciába. Arktus a bécsi állatkertben született 2008-ban, és a hannoveri állatkertből érkezett a skót állatparkba.

Utoljára 1992 decemberében egy yorkshire-i állatparkban születtek jegesmedveikrek Nagy-Britanniában.



hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.