Élet+Stílus hvg.hu 2017. október. 17. 10:45

Lehet, hogy félreismertük a "nagy, gonosz farkast"?

Egy friss kutatás, úgy tűnik, felülírja a farkasokkal és a kutyákkal kapcsolatos bizonyos ismereteinket.

E kutatás szerint a farkasok kooperatívabb élőlények, mint a kutyák, írja a BBC.

"Leginkább az a kép él bennünk, hogy van a nagy, gonosz farkas és az aranyos kutya a kanapénkon", mondja a kutatást vezető Dr Sarah Marshall-Pescini, azonban a helyzet, így a szakember, nem ilyen egyszerű. Azt is mondják, e kutatás nyomán át kell értékelnünk a kutyák háziasításával kapcsolatos ismereteinket.

A farkas, írja a kutatást idézve a BBC cikke, rendkívül szociális lény – szoros családi csoportokban élnek, együtt nevelik a kölykeiket, együtt vadásznak. Ez az információ bizonyos értelemben "szembemegy" azzal a korábbi tudásunkkal, hogy a háziasítás azokat a kutyákat "választotta ki", melyek barátságosabbak és toleránsabbak voltak egymással és a gazdákkal is.

A tudósok állításaikat kísérlettel is igazolják: egy kötélhúzás-tesztet végeztek kutyákkal és farkasokkal. A feladat az volt, hogy maguk felé húzzanak egy táplálékkal teli tálat. A tudósok hússal jutalmazták azt, ha az állatok együttműködtek.

A kutyák csupán 472 alkalomból 2 alkalommal működtek együtt sikeresen (a tudósok szerint talán azért, mert kerülni szerették volna a konfliktust), míg a farkasok 416-ból 100 esetben. Marcall-Pescini szerint a farkas, ami a kooperációt illeti, igen jól teljesítettek – az igen magas szintű szociális képességekkel rendelkező csimpánzok szintjén.