A neves szociálpszichológus szerint ma a legnagyobb veszély nem a terrorizmus, hanem a radikalizálódás, a populizmus előretörése – amit Amerika mellett például Magyarországon is tapasztalhatunk.
A leginkább a börtönkísérletéről ismert Philip Zimbardo az e heti HVG Portré rovatában kifejti, hogy manapság a terrorista szervezetek online toboroznak, és könnyen a horgukra akadnak olyan reményvesztett fiatalok, akiknek nincs munkájuk, nem találják a helyüket az oktatási rendszerben, netán elvesztették a családjukat – vagyis nincs életcéljuk, csak ülnek a számítógép előtt.
De hozzáteszi, ennél sokkal nagyobb veszélynek tartja a radikalizálódást, a populizmus előretörését – amit, mint mondja, Amerika mellett például Magyarországon is tapasztalhatunk.
„Donald Trump olyan, mint egy gyerek, aki nem gondol a tettei következményeire! Azt mondja, hogy elpusztítja Észak-Koreát. Egy atomtámadásnak több áldozata lenne, mint a terrorakcióknak! Mind több országban elcsúsznak az értékek a demokráciától és a liberalizmustól a szélsőjobb felé, és szépen, fokozatosan előkerül a hitleri szóhasználat. Mit értenek vajon azon, hogy „a mi népünk”, vagy hogy „a mi országunk”? Aki olyan, mint mi vagyunk, és nem másmilyen? Mindjárt előjön az Übermensch és az Untermensch is?”
Zimbardo azt mondja, nagyon erősek a félelmei, mert ötlete sincs, hogyan lehetne ezt a tendenciát megállítani.
A teljes Portrét az e heti HVG-ben olvashatja.