Élet+Stílus hvg.hu 2017. augusztus. 23. 11:37

Új madárfaj fészkelt Magyarországon

A vörhenyes fecske eddig csak néha fordult meg az országban, most a Balatonnál három fiókát is felnevelt egy pár.

Az idén egy új madárfaj, egy vörhenyesfecske-pár fészkelt Balatonfüreden – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A pár fészkéből három fióka is kirepült július első hetében, a madarászok pedig egy korábbi évekből származó fészket is találtak.

A vörhenyes fecske a füsti fecskékre emlékeztető megjelenésű és viselkedésű madár, repülő rovarokra vadászik, sárgolyókból álló fészkét sziklafalak, épületek esőtől védett párkányzata alá építi. A vörhenyes fecske fészke könnyen megkülönböztethető, mert a zárt fészek bejáratához hosszú félcsövet tapaszt.

Hatalmas elterjedésű madárról van szó, elsősorban Ázsiában, de Afrikában és Európában is költ. Kontinensünkön elsősorban a Földközi-tenger partvidéki régiójában, Spanyolország, Portugália és a Balkán országainak belső területein fészkel.

Magyarországi költési adata eddig nem volt, és egyes kóborló példányok is nagyon ritkán, 1999–2015 között csak nyolc helyen kerültek elő hazánkból. Idén áprilisban Tatán figyelték meg a madarat, illetve a magyar-román-ukrán hármas határ közelében.

A Balatonfüreden fészkelő madarak első megfigyelési adata május elejéről, a Grand Anna Hotel közeléből származik. Ezt követően a madarászok 35 alkalommal figyelték meg a fecskéket. A vörhenyesfecske-pár fészke a hotel mélygarázsának mennyezetére, a faj mediterráneumi élőhelyén klasszikusnak számító helyre épült. Külön meglepetés volt, hogy az idén épült fészek mellett egy korábbi években, valószínűleg 2016-ban készült fészek is előkerült, amiről eddig nem tudtak.

A fiókákat július elején figyelték meg először, ekkor négy repülő madarat, három fiatalt és egy felnőtt példányt láttak a madarászok. A sikeres költés azért is számít különlegesnek, mert az egyik szülő a fiókanevelési időszakban valószínűleg elpusztult, így a fiatalok etetése a magára maradt madárra hárult. Tegnap, augusztus 22-én az egyik vörhenyes fecskét még sikerült megfigyelni Balatonfüreden, a fészkelőhely közelében.  

Az MME hozzáteszi, kérdés, hogy a faj visszatér-e a balatoni fészkelőhelyre, de a fecskék jelentős területhűségét ismerve ennek esélye nagy.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.