Országos csúcs született a minap Keszthelyen. Balaton ide vagy oda, víz nem kellett hozzá, inkább tűz, leginkább parázs.
Meg 64 kiló alapanyag – sertéscomb, császárszalonna, hagyma, paprika, gomba, cukkini – , amit 20 derék magyar 20 méter hosszú, 25 darabból összeokoskodott nyársra tűzött és egy mega, spéci grillsütőn parázs fölött félóra alatt készre sütött.
Aztán ahogy rendes rekordnak dukál, mert az lett belőle, megtörtént a hitelesítés, és pár perc múltán már nyoma sem volt a csúcsnak. Megették. Százan laktak jól belőle a keszthelyi INTERSPAR parkolójában.
A Regnum nyársrekordhoz – mert hogy az áruházláncot ellátó bicskei üzemből érkezett a hús - az ötletgazda SPAR Magyarország vásárlói egy online játékban gyűjtötték a centimétereket, így került a parázs fölé 2000 centiméter hosszan rablóhús.
A rablóhúst sokan leginkább grillnyársnak, esetleg sasliknak nevezik. Kétségtelen, a kaukázusi népek szabadtűzi konyhájáról indult világkörüli útra a „valami a nyárson” – pontosan ezt jelenti a tatár eredetű sislik szó. A grúzok mtsvadi, a görögök szuvláki, a törökök siskebab, mi magyarok meg rablóhús néven tartjuk számon az eredetileg bárányból, birkából, kecskéből nyársalt, fűszeres húsokat. Manapság a sok csirke, pulyka után éppen a sertésnek adnánk vissza jussát a jó magyar konyhán, nem véletlen, hogy ezt centizték Keszthelyen is.
Ja, hogy miért rablóhús a rablóhús? Egyes, szerintünk nem hitelesített, gasztro források úgy tartják, erdei haramiák kedvenc étke volt, akik jártukban-keltükben szerezték be a maguk módján vásárokon, legelőkön, udvarokból, istállókból a napi betevőt.