Egy párkapcsolatban számos veszekedés és kellemetlen pillanat okozója lehet az, ha a felek nem tudnak megegyezni a költségek megosztásán. Az első randin és az együttéléskor sem mindegy, ki mennyit ad a közösbe.
Kapcsolatokban rengeteg konfliktusforrás adódhat, ezek egyike a pénz. A SunTrust Bank korábban végzett kutatása is kimutatta, a párok 35%-a véli úgy, a pénzügyi dolgok a legfőbb stresszokozók a kapcsolatban. Fontos, hogy mindig beszéljünk az anyagiakról, a költségek megosztásáról.
Mikor randizni kezdünk, minden megoldás megfelel: a modern kapcsolatokban gyakorta már az első randin sem érvényes a régi szokás, hogy heteroszexuális kapcsolatban a férfi fizet. Általában az az elfogadott, hogy az fizet, aki szervezte a találkozót. Viszont még a meghívott fél is nyugodtan felajánlhatja, hogy kifizeti a számlát, vagy a ráeső részt.
Egy új kapcsolatban találjunk ki egy működő rendszert. Hosszabb randizgatás során már nem fair, ha mindent csak az egyik fél fizet. Közösen találjuk ki, mi működik. Lehet egy 50-50 megosztás, viszont ha anyagi háttérbeli különbség van a két fél között, elfogadható, ha egyikük csupán annyit fizet, amennyit rá tud szánni.
„Nincs olyan rendszer, mely mindenkinek jó. Mindegyiknek a kommunikáció a kulcsa” – emeli ki Michelle Brownstein, a Personal Capital privát ügyfélszolgálati igazgatója.
Összeköltözéskor mindent át kell beszélni. Egyre több költséget kell megosztani (számlák, lakáshitel, bevásárlás stb.), így egyre fontosabb, hogy legyen erre egy rendszer. Lényeges elem, hogy megbeszéljük, kinek a nevén lesznek a számlák, a másik pedig hogyan adja oda a részét. Rengeteg minden segíthet, hogy lekövessük az anyagiakat. A Splitwise alkalmazás például segít jegyezni, kinek adtunk kölcsönt, kinek tartozunk.
Házasságban vagy hosszabb távú együttélésben nyitottnak kell lenni a pénzügyeket illetően. Érdemes ilyenkor már közös bankszámlát nyitni, de előtte megbeszélni, ki mennyi pénzt utal rá. „Nagy különbség lehet, ha az egyik fél spórolós, a másik pedig az utolsó forintig elkölt mindent” – mutat rá Brownstein. Lényegesek a kompromisszumok és az, hogy ne titkoljuk a bevételeinket és kiadásainkat – esetleges adósságainkat – egymás elől.
A közös jövőre legyenek konkrét terveink. Beszélni kell arról, ki mire szeretne félretenni – közös célokra vagy egyéni vágyakra. Közösen tervezzük el, hogyan spórolunk a célok eléréséért. Bármi legyen is, gondoljunk arra, a partnerünk segít nekünk, nem kell ráerőltetni saját terveinket. Itt is a kompromisszum a kulcs. „Ha pedig segítségre van szükség az anyagiak terén, keressünk fel egy pénzügyi tanácsadót” – mondja Brownstein.
(via: thisisinsider.com)