Élet+Stílus MTI 2017. július. 03. 11:47

Újra bebizonyították, hogy nem tart örökké a férfiak termékenysége

Egy amerikai tanulmányban újabb adatokkal támasztották alá, hogy minél idősebb egy férfi, annál kevesebb esélye van a mesterséges megtermékenyítés sikerére, illetve annál nagyobb az esélye egy esetleges genetikai hibának. Egyelőre a kutatók sem értik, pontosan miért.

Nemcsak a nők, hanem a férfiak kora is hatással van a mesterséges megtermékenyítés sikerére: a 40-42 éves férfiaknál 46 százalékkal kisebb az esély a sikerre, mint a 30-35 éveseknél, ha nő partnerük 30 év alatti – ezt állapította meg egy amerikai tanulmány.

A Harvard Egyetem kutatói majdnem 19 ezer mesterséges megtermékenyítéses eset vizsgálata alapján közölték tanulmányukat a European Society of Human Reproduction and Embryology kiadványában.

Megállapításaik rácáfoltak arra az elméletre, hogy a férfiak termékenysége örökké tart. A tanulmány szerint a természetes vagy mesterséges megtermékenyítésnél az idősebb férfiaknál jelentkező spermamutációk és a spermák számának csökkenése a megtermékenyítés esélyeit is csökkenti – ismertette a tanulmányt a BBC News.

Korábbi kutatások már jelezték, hogy az idősebb sperma esetében nagyobb az esély a genetikai hibákra, egyebek mellett az autizmus és a skizofrénia gyermekkori kialakulásával is kapcsolatba hozták.

A most megjelent tanulmány szerint a 40-42 éves férfiaknál 46 százalékkal kisebb az esélye a mesterséges megtermékenyítés sikerének, mint a 30-35 éveseknél, ha partnerük 30 év alatti. A nők életkora ugyanakkor nagyobb hatással van a pár termékenységére, mint a férfié.

A 35 éves nőknek jelentősen nagyobb az esélye arra egy 30 év alatti férfi partnerrel, hogy már a kezelés első ciklusában megtermékenyüljenek, mint egy harmincas évei közepén járó férfival.

Az idősebb férfiak csökkenő termékenységének oka Laura Dodge, a Harvard Egyetem orvosi karának kutatója szerint nem teljesen világos. "Míg a nők esetében a kor előrehaladásával főleg a kromoszómarendellenességek miatt csökken a termékenység, a férfiak életkorának a terhességre gyakorolt hatása kevésbé megmagyarázható" – mondta.

Dodge azt javasolta a 35 éven felüli férfiaknak: mivel a hatásmechanizmus nem világos, az a legjobb, amit tehetnek, hogy egészségesen élnek.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.