Élet+Stílus MTI 2017. május. 15. 05:33

Van egy ráktípus, amellyel Magyarország vezeti a halálozási statisztikát

2006 és 2013 között több mint 10 százalékkal javult a rákos betegek gyógyulási esélye itthon. Bizonyos ráktípusok azonban egyre több áldozatot szednek: ilyen a tüdő, a húgyhólyag- és a hasnyálmirigyrák.

Javult a rákos betegek gyógyításának eredményessége Magyarországon, de a lakosság 26 százaléka még mindig valamilyen daganatos megbetegedés következtében hal meg – írja hétfői számában a Világgazdaság.

2006 és 2013 között 12-13 százalékos volt a javulás – részletezte a lap az Országos Onkológiai Intézet adataira hivatkozva.

Csökkent a mell-, a gyomor-, az ajak- és szájüregrák, valamint a prosztatarák miatti halálozások száma. A hererákban, a szájüregi rákban és az emlőrákban szenvedők 70 százaléka már teljesen meggyógyítható – mondta a Világgazdaságnak Kásler Miklós főigazgató.

A változás többek között az egyre modernebb sugárkezelésnek, az onkosebészet és az immunterápiás kezelések fejlődésének köszönhető.

Az intézet adatai szerint viszont emelkedett a tüdő-, a húgyhólyag- és a hasnyálmirigyrákban elhunytak száma. A tüdőrákot tekintve az Európai Unióban Magyarország vezeti a halálozási statisztikát, minden százezer lakosból 89 tüdőrákban hal meg.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint 2015-ben az összes daganatos betegségre 176,6 milliárd forintot költöttek – írja a lap.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.