Élet+Stílus hvg.hu 2017. április. 26. 14:10

Tényleg van értelme a futásainkról posztolni a Facebookon

Az edzést ragályossá tudják tenni a közösségi oldalak.

A társas visszajelzéseknek sokkal nagyobb szerepük van az edzéseink sikerében, mint azt gondolnánk. Ez ugyanis tipikusan az a terület, ahol van értelme annak, hogy másokhoz mérjük magunkat, mert ez az összehasonlítás arra ösztönöz, hogy még többet, még keményebben eddzünk.

Az MIT Sloan School of Management néhány kutatója öt éven át elemezte ki több mint egy millió ember napi edzéseit, a földrajzi helyzetüket és a közösségi kapcsolataikat. Arra jutottak, hogy az edzés valóban közösségileg ragályos, vagyis általánosságban inspirál minket, ha a közösségi oldalainkon azt látjuk, hogy az ismerőseink, barátaink mennyit sportolnak. Ha azt látjuk, hogy egy barátunk egy bizonyos távot egy bizonyos idő alatt lefutott, akkor motiváltnak érezzük magunkat arra, hogy mi tovább és gyorsabban fussunk, mint amennyit amúgy futnánk.

Az inspiráció nemi megoszlása viszont érdekes: a férfiakat a férfiak és a nők is motiválták, a nőket viszont főleg a többi nő eredménye. A tanulmányban külön vizsgálták azokat az embereket, akik különböző fitneszappokat használtak, és elemezték, hogy milyen hatása van annak, hogy a barátaikhoz ezeken keresztül is kapcsolódnak. Az ezeken keresztül megosztott eredmények is rendszerint még keményebb edzésre ösztönözték az embereket. A tanulmány szerzői ezért azt javasolják, hogy osszuk meg az edzéseredményeinket azokkal a barátainkkal, akik szintén mozognak, még akkor is, ha nem közösen eddzünk.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.