Élet+Stílus hvg.hu 2017. február. 28. 17:03

Sziámi ikrek születtek Budapesten

Úgy tudni, egy dunántúli édesanya hozta világra a leány sziámi ikreket.

Sziámi ikrek születtek Budapesten - írja a Blikk.

A lap úgy tudja, a leány sziámi ikrek a SOTE I. sz. Szülészeti és Nőgyászati Klinikáján születtek, és egy dunántúli édesanya hozta világra a gyermekeket.

A lap szerint nem történt orvosi mulasztás, előre tudták, hogy a babák bizonyos szerveiknél összenőttek.

Úgy tudjuk, a család nem kíván további információkat megosztani a nyilvánossággal.

 

A fejlett vizsgálati módszereknek köszönhetően Magyarországon 1991-ben születtek utoljára sziámi ikrek.

Dr. Csermely Gyula, a Rózsakert Medical Center ultrahang-specialistája és szülész-nőgyógyásza elmondta, a 12. héten már egyértelműen meghatározható, hogy közös-e a burok és a lepény. „Az egypetéjű ikrek szétválhatnak a terhesség legelején, ekkor két különböző beágyazódás történhet. Ha később válnak szét, akkor esetleg közös lehet a lepényük, ha még később, akkor a burkuk is. Amikor az egypetéjű ikrek külön burokban fejlődnek, és külön lepényből táplálkoznak, azt biamniális, bikoriális terhességnek, ha külön burokban fejlődnek, de azonos lepényből táplálkoznak, azt biamniális, monokoriális terhességnek - ha a burok, és a lepény is közös, azt monoamniális, monokorális terhességnek hívjuk, és ha valamilyen testrészük is összenőtt, akkor beszélhetünk sziámi iker-babákról.

Ilyenkor fontos megbeszélni az édesanyával a kimeneteli lehetőségeket, ezek attól is függhetnek, hogy milyen szervüknél nőttek össze a babák. Sziámi ikrekkel való terhességre hajlamosító tényezőt nem ismerünk, sem az édesanya, sem az édesapa nem tehet róla, ha egy ilyen jellegű rendellenesség lép fel."

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.