Amerikai szakemberek olyan eljárást találtak ki, amellyel megkönnyíthető a mellrekonstrukciók előtt szükséges szövettágítás. Most ezt úgy oldják meg, hogy beültetnek egy úgynevezett expandert, amit folyamatosan sóoldattal töltenek fel. Az újítás lényege az, hogy oldat helyett gázt használnának, és annak adagolását a beteg irányítaná egy távirányítóval.
Évente több mint százezer nőnek távolítják el daganat miatt a mellét az Egyesült Államokban, és sokan közülük később emlőimplantátum beültetése mellett döntenek.
Az implantátumnak szükséges hely kialakításához szövettágítót ültetnek be a bőr és az izom alá, majd ezt az expandert fokozatosan sóoldattal töltik fel, hogy kitágítsák a bőrt. Hónapokon át heti vagy kétheti rendszerességgel kell ellátogatni az orvoshoz a sóoldat befecskendezése miatt, ami igen fájdalmas is lehet.
"Gyakorlatilag addig adagoljuk a sóoldatot, amíg a páciens azt nem mondja, hogy nem bírja tovább" – mondta Daniel Jacobs San José-i plasztikai sebész.
Az ő fejéből pattant ki az ötlet, hogy miért ne lehetne a szövettágítókat egy olyan apró, sűrített gázzal töltött szerkezettel felfújni, amelyet naponta tudnának használni a páciensek.
A szakember segített létrehozni a kaliforniai székhelyű AirXpanders céget, amely kifejlesztette az AeroForm nevű eszközt.
A műszer Ausztráliában forgalomban van, Európában már jóváhagyták és az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatal (FDA) is mérlegeli már az engedélyezését.
Az eszköz használatához nincs szükség speciális képzésre, drótokra vagy csövekre, mindössze egy tenyérnagyságú távirányítóra, amely aktiválja az expanderben lévő szerkezetet, hogy az a páciens igényeinek megfelelően naponta akár háromszor is gázt fújjon a tágítóba. Miután a bőr elegendő mértékben kitágult, a szakemberek eltávolítják az expandert és beültetik az implantátumot.
A három méretben kapható AeroForm hatékonyságát tesztelő tanulmány 150 nő bevonásával készült. Az új eszközt használó páciensek feleannyi idő alatt végeztek a szövettágítással és egy hónappal korábban végezték el náluk az emlőimplantátum beültetését, mint a hagyományos sóoldatos kezelésben részesült társaiknál – mondta a tanulmányt vezető Jeffrey Ascherman, a New York-Presbyterian/Columbia Medical Center plasztikai sebésze.
A szakember szerint a mellékhatások, például a fertőzések tekintetében nem volt különbség a páciensek két csoportja között, viszont a gázos szövettágítók közül hét, míg a sóoldatosok közül mindössze egy hibásodott meg, de a problémákat orvosolták.