Összegyűjtötte a legfontosabb utazási szabályokat a kutyával közlekedők számára a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Kisokosuk szerint kisméretű kutyát kézipoggyász méretű, zárt szállítóboxban, ketrecben vagy táskában lehet szállítani, amelyből az állat az utazás alatt nem tud kiszabadulni, illetve nem tudja beszennyezni a többi utas ruháját, poggyászát vagy a járművet.
Minden egyéb esetben – függetlenül az állat életkorától, fajtájától és méretétől – csak úgy szállítható kutya, ha póráz és felcsatolt szájkosár, pofaszorító van rajta. Akkor is, ha a gazdája kézbe veszi.
Szájkosárként minden olyan fém, műanyag vagy textil eszköz elfogadható, amely megakadályozza, hogy a kutya másokat megharapjon, vagy fogával a járművön bárkiben vagy bármiben kárt tegyen. A BKK külön kiemelte, hogy a halti néven ismert szájszíj nem tesz eleget ennek a feltételnek.
Jegy nélkül a kutyák sem utazhatnak, figyelmeztet a társaság: számukra az adott távolságra érvényes teljes árú menetjegyet kell érvényesíteni. Az egyszerű jegyek mellett vehetnek nekik a gazdik 24 vagy 72 órás, heti- és 5/30-as napijegyet, illetve bérletet is.
Nem kell jegyet váltani a kézipoggyászként szállított ebeknek, valamint a rendőrségi szolgálati kutyáknak, a megkülönböztető jelzéssel ellátott vakvezető, mozgáskorlátozottakat segítő, hangot jelző, rohamjelző, illetve személyi segítő kutyáknak.
A legtöbb tömegközlekedő kutya a mozgólépcsőkön sérül meg, a szerkezet becsípheti a lábukat, letépheti róla a szőrt vagy a körmöt. Éppen ezért mozgólépcsőn kézben kell őket szállítani, különösen a fel- és lelépéskor. Ha az eb nagyobb testű, szólni kell az állomás személyzetének, akik felengedik a gazdit az éppen nem használt, álló mozgólépcsőn, ha lehetséges.
Fontos szabály az is, hogy egy utas csak egyetlen kutyát szállíthat, és nála kell, hogy legyen az állat érvényes oltási bizonyítványa.