Élet+Stílus MTI 2013. november. 10. 15:52

Megbukott a film, amiért Putyin állampolgárságot adott Depardieu-nak

Lesújtó véleménnyel van az orosz kritika a Raszputyin című filmről, amelyben a már majdnem egy éve orosz állampolgársággal rendelkező Gérard Depardieu francia filmsztár alakítja a cári családot a 20. század elején hatalmába kerítő sarlatánt. A kritikusok szerint a héten az orosz mozikba került francia-orosz koprodukció nem egyéb, mint a fantasyk stílusában forgatott középszerű képregény.

A filmben az orosz történelem a fantasy világává alakul, Depardieu pedig "nem képes sem démoni, sem vicces" figuraként megjeleníteni a szibériai származású gyógyító szerzetest, prédikátort - írta hétvégi kritikájában a Gazeta.hu. A Trud című lap szerint a Raszputyin nem egyéb, mint "egy középszerű kosztümös képregény". A Time Out magazin moszkvai kiadása szerint a film olyan rossz, hogy jobb úgy elképzelni, mint hallucinációt.

AFP / Mikhail Klimentyev

A történelmi témájú sikerfilmként beharangozott Raszputyin az oroszországi mozik számára adaptált változata annak a minisorozatnak, amelyet Josée Dayan rendezőnő forgatott 2011-ben a francia tévék számára Gérard Depardieu főszereplésével. Vlagyimir Putyin orosz elnök egyebek közt Depardieu e filmben vállalt szerepével indokolta azt, hogy megadta az orosz állampolgárságot a hazai vagyonadó elől menekülő francia filmsztárnak: Putyin szerint Depardieu "jelentősen hozzájárult az orosz kultúrához" azzal, hogy elvállalta az orosz történelmi figura szerepét a produkcióban.

Június végén a moszkvai nemzetközi filmfesztiválon, ahol záró produkcióként vetítették a Raszputyint, Depardieu azt mondta, hogy felolvasta a forgatókönyvet Putyinnak, aki azt jóváhagyta. Nemrég egy interjúban a francia filmszínész azt mondta, hogy nagyon közel érzi magához Raszputyin alakját.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.