2012. június. 22. 18:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. június. 22. 17:53 Élet+Stílus

Bruce Willis magyar pilótája: "gyomorilag" nem bírták a helikoptert

Végtelenül szimpatikusnak találta Bruce Willist Simon Péter őrnagy, aki a Die Hard 5. magyarországi forgatásán szállította a honvédség helikopterén a sztárt - közölte a a Heves megyei heol.hu híroldal.

Simon Péter őrnagy, a honvédség 86. Szolnok Helikopterbázis repülő-műveleti főnöke Végső Sándor őrnagy, a bázis repülésbiztonsági főtisztje társaságában volt olyan szerencsés, hogy felváltva Hollywood Golden Globe- és Emmy-díjas filmsztárját reptethették néhány napon keresztül szolnoki helikopteren a Duna mentén - közölte a heol.hu.

"Nagyon szívesen nyilatkozom erről a katonai feladatról, hiszen szórakoztató élmény volt. Nem véletlenül mondtam katonai feladatot, hiszen a film producerei a Honvédelmi Minisztériummal kötöttek szerződést, s a szaktárca illetékesei adták ki az ukázt, hogy a bázisunknak az amerikai filmesek rendelkezésére kell állnia. Lamos Imre dandártábornok, bázisparancsnok pedig kettőnknek adta ki az erre vonatkozó parancsot" – mondta a híroldalnak Simon Péter.

Az őrnagy hozzátette, hogy a szolnoki bázisról nem csupán ők ketten, helikopteres „hajózók” vettek részt a forgatásokon, hanem egy 10-12 fős kiszolgáló személyzet is: a Mi–24 harci helikoptert felkészítő műszaki szakemberek, mérnökök, technikusok.

"Repülés-szakmailag egyáltalán nem mondanám veszélyesnek a kért jelenetek teljesítését, inkább vissza kellett fognom magamat, hiszen az akciók során többmilliós fény- és hangtechnikákat szállítottunk, ráadásul figyelemmel kellett lennünk a filmsztárokra is, akik gyomorilag nem igazán bírták a hirtelen manővereket" - mesélte Simon. 

"Engem, mint fegyelmezett katonát, inkább az lepett s fogott meg, hogy az amerikai filmes stáb tagjai mennyire pontosan tudják, hogy mi a feladatuk. Valóban profi szakemberek ténykednek a hollywoodi filmek körül, s csak azt teszik, azt viszont rendkívül precízen, amire a jogosítványuk szól. Egyetlen, néhány másodperces jelenethez közel százan végezték a dolgukat úgy, hogy nem is látszott, de nem is volt semmiféle kavarodás" - tette hozzá. 

Az őrnagy szerint a film rendezőjét, John Moore-t sem lehetett bárkinek megszólítania, de még csak megközelítenie sem, hogy csak a munkájára tudjon koncentrálni. "Nekem azonban szerencsém volt eltársalogni vele. Valahogy a bizalmába fogadott. Igaz, a beszélgetésünk java része a jelenetek lepontosításáról is szólt" – mondta Simon, aki tökéletes angol nyelvtudását a korábbi amerikai és kanadai harcálláspontokon zajló tanulmányai alatt szerezte meg.

Bruce Willisszel is váltott néhány szót, aki szerinte végtelenül szimpatikus. Simon Péter állítja, hogy a filmsztár nélkül az egyébként számára jelentéktelen Die Hard akciósorozat már régen megbukott volna.

Arra a kérdésre, hogy anyagilag jól járt-e a szolnoki stáb a filmforgatással, a heol.hu szerint a pilóta őszintén válaszolt.

"Mivel a forgatásokon való rendelkezésre állás tulajdonképpen a minisztériumból a bázisunkra érkezett katonai parancs volt, és a helyőrség parancsnoka feladatként szabta meg az azon való részvételünket, így mi mindannyian csupán a havi fizetésünket szolgáltuk meg" - mondta Simon. "Lehet, hogy sokan furcsállják, amit most mondok, de személy szerint én nem cserélném el a közelmúltban szerzett élményeimet bármilyen extra gázsiért."

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.