Élet+Stílus MTI 2012. április. 30. 08:58

Ma van a dzsessz világnapja

Ma van a dzsessz világnapja, amelyet először ünnepelnek a műfaj szerelmesei. Olyan nagyvárosok, mint Párizs és New York, valamint a műfaj bölcsőjeként számon tartott New Orleans mellett hétfőn Budapesten is koncerttel és kerekasztal-beszélgetéssel ünneplik a dzsesszt.

Az Egyesült Államokban több mint egy évtizedes múltra visszatekintő, egy egész hónapot a műfajnak szentelő Jazz Appreciation Month utolsó napjára eső világnapon egy olyan zenei formát ünnepelhetünk, amely a szabadság, az egyéniség és a sokszínűség univerzális nyelvévé vált. A világnapot koncertekkel és workshopokkal köszöntik többek között Párizsban, New Yorkban és New Orleansban is olyan fellépők részvételével, mint Herbie Hancock, az UNESCO jószolgálati nagykövete, Marcus Miller, Barbara Hendricks és Hugh Masekela. 

Magyarországon a budapesti Millenárison található Európa Pontban a kiváló zongorista-zeneszerző, Oláh Kálmán ad koncertet este nyolc órától. Előtte kerekasztal-beszélgetést szerveznek, amelyen részt vesz Csillag Katalin, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának nevelésügyi és kulturális referense, Gömbös Ervin, a Magyar ENSZ Társaság főtitkára, Márkus Tibor, a Magyar Jazz Szövetség elnöke és Pallai Péter szakíró.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO tavaly novemberben nyilvánította április 30-át a dzsessz világnapjává.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 05. 20:00

A magyarok Mózese és az államkasszával megszökő politikus – interjú Hermann Róbert történésszel a Kossuth-kép változásairól

Az idén 130 éve meghalt Kossuth Lajos sokáig nemzeti konszenzus által övezett pozitív megítélése mintha valamelyest megkopott volna az elmúlt évtizedek folyamán. Persze a kritikus vélemények mindig is megvoltak, már az 1848-as szabadságharc idején is, ám ezek sokáig nem tudták megrengetni a népszerűségét. Ebben a trendben a változás első, óvatos jeleit az 1960-as évektől lehet megfigyelni, és éppannyira voltak társadalmi, mint politikai okai. A Kossuth-kép változásairól Hermann Róberttel, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesével, egyetemi tanárral beszélgettünk.