A férfiak számára édesebb a bosszú
Tudósok felmérései szerint más agyi területek működnek a hölgyeknél, illetve az uraknál, ha kárörömre, bosszúra, illetve együttérzésre okot adó helyzetbe kerülnek.
A bosszúálló nem? © sxc.hu |
A kísérlet során 32-32 nő és férfi működött közre, köztük négy hivatásos színésszel, akiknek a kilétét titkolták a többiek előtt. Először az összes résztvevőnek egy pénzügyi társasjátékkal alakították ki az egymás – főként a színészek - iránti érzéseit, így nem teljesen idegenként kellett nekivágni a második résznek. A hangsúlyosan más stílusban játszó színészek ekkor gyenge áramütéseket kaptak, míg a többieknek a reakcióit figyelték.
Amikor a fair módon játszó színészeket érte áramütés, a női és a férfi önkéntesek agyában egyaránt megnövekedett az aktivitás a fájdalomérzet kialakulásáért felelős területeken. Amikor a kevésbé szimpatikus stílusú színészekre került a sor, a hölgyek az előzőhöz hasonló reakciót mutattak, míg az uraknál az előbb említett agyi régiókban nem történt változás. Megnőtt azonban az aktivitás az urak agyának jutalomközpontában. Az utolsó fázisban kérdőívek segítségével bizonyosodtak meg teljes mértékben az önkénteseknek a színészek iránti érzéseiről.
„Az uraknál jellemzően nagyobb volt a bosszúszomj, s úgy tűnt, hogy elégedetten veszik tudomásul, amikor az unfair módon játszó társaik megkapták a „méltó büntetésüket” – magyarázta Dr. Tania Singer, a kutatás vezetője. „Ez a viselkedésminta véleményem szerint fontos szerepet játszik a társadalmak evolúciójában, nem véletlen, hogy a csoportokba tömörült emberek erősen motiváltak, hogy megbüntessék azt, aki szerintük megpróbál csalni velük szemben. Ez a viselkedés azt jelenti, hogy az emberek megvédik egymást az élősködők ellen, s az evolúció során alighanem ez a fajta igazságérzet nagyon mélyen beépült a tudatunkba.”
Dr. Singer hozzátette, elképzelhető, hogy az urak azért reagáltak intenzívebben, mert a büntetés fizikai természetű volt, s nem anyagi, illetve pszichológiai.
„A vizsgálat jelzi, hogy a férfiak jellemzően fontos szerepet tulajdonítanak az igazság képviseletének, s a büntetés kiszabásának” – tette hozzá a professzorasszony.
Dr. Colin Wilson a Greenpark egészségügyi alapítvány neuropszichológusa a BBC-nek nyilatkozva érdekesnek nevezte a felfedezést, azonban hozzátette, hogy alaposabb vizsgálatokra van szükség, mielőtt kijelentené, hogy ilyen alapvető különbségek húzódnak a két nem között.
„Elképzelhető, hogy a hölgyek esetében sokkal inkább átgondolt, tudatos reakcióról van szó, s nem zsigeri reakciók hatására ítélkeznek” – magyarázta a szakember. „Kíváncsi lennék, mit eredményezne, ha nem fizikai büntetésről lenne szó, hanem társadalmi inzultusról, vagy cserbenhagyásról.”
Tech
MTI
2006. január. 04. 09:15